Pierwsze testy 10G GPON w Europie

0

Portugal Telecom i Alcatel-Lucent przeprowadzają test symetrycznej technologii 10G GPON, które umożliwia oferowanie klientom połączeń szerokopasmowych o identycznej szybkości w obu kierunkach.

GPON (Gigabit Passive Pptical Network) to pasywna sieć optyczna. Zgodnie z zawartym porozumieniem firma Portugal Telecom rozpoczęła już testowanie łączy szerokopasmowych, których szybkość pozwoli użytkownikom zapisać w zdalnej lokalizacji zawartość dysku twardego o pojemności 200 GB w ciągu trzech minut.

Zalety symetrycznej technologii 10G GPON tkwią w potencjale jej przepustowości — zarówno w przypadku pobierania, jak i wysyłania danych. Szybkość wysyłania danych będzie zyskiwać na znaczeniu wraz z pojawieniem się na rynku takich usług, jak przetwarzanie przez Internet (ang. cloud computing), zdalna pamięć masowa (prowadząca do znacznego wzrostu ilości wysyłanych plików), aplikacje udostępniane jako usługi (SaaS — ang. software as a service), w przypadku których oprogramowanie jest uruchamiane na zdalnych serwerach zamiast na komputerach osobistych, a także backhauling sieci komórkowych, w tym technologia LTE.

Ponadto (symetryczna) technologia 10G GPON jest w stanie funkcjonować wraz z obecnie stosowaną technologią GPON w ramach tej samej sieci dostępowej. Dzięki temu intensywne użytkowanie nowej technologii nie wpływa na istniejące łącza optyczne poza centralą. To ważny argument dla operatorów z całego świata, którzy inwestują dziś w technologię GPON.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ