Operatorzy WiMAX stawiają na VoIP

0

Firma badawcza Infonetics Research w raporcie „Globalny WiMAX. Strategia usług 2009-2011” prezentuje stanowisko operatorów dotyczące rozwoju, a także wykorzystania tej technologii. Wiele wskazuje na to, że jedną z najpopularniejszych usług oferowanych w sieciach WiMAX będzie VoIP.

Strategie usługowe związane z WiMAX różnią się od siebie, co wynika z charakteru działalności operatorów, a także rynku, na którym działają. Niemniej niektóre plany są zbieżne. Aż 90 % spośród ankietowanych operatorów zamierza skupić się na mniej kapitałochłonnych usługach stacjonarnych oraz nomadycznych i oferować usługi szerokopasmowego dostępu Internetu jako alternatywę dla DSL.

Natomiast 65 % procent respondentów chce wykorzystać technologię jako backhaul w sieciach mobilnych oraz Wi-Fi. Nie brakuje operatorów, którzy w ciągu najbliższych dwóch lat planują migrować do mobilnego WiMAX. Takie plany deklaruje blisko połowa telekomów. Aby osiągnąć swój cel, operatorzy muszą kontynuować rozbudowę sieci tak, aby osiągnąć maksymalne pokrycie. Do tego dochodzą inne kwestie związane z roamingiem, a także dostępnością i zróżnicowaniem produktów konsumenckich.

„VoIP, urządzenia końcowe, subsydiowanie sprzętu, budowanie planów taryfowych postapaid i prepaid, to nieodłączne elementy oferty, stanowiące o jakości usług. Tak uważa większości badanych przez operatorów” – mówi Richard Webb z Infonetics Research.

Na szczególną uwagę zasługuje duże zainteresowanie wśród operatorów technologią VoIP – usługi głosowe w sieci WiMAX zamierza oferować 59 % respondentów. Operatorzy są przekonani, że usługa „Voice over WiMAX” może być poważnym atutem w ich ofercie i stanowić źródło dodatkowych przychodów. Z badań Infonetics Research można również wywnioskować, że coraz większe zainteresowanie technologią WiMAX zaczynają przejawiać operatorzy GSM, którzy chcą zaoferować swoim stałym klientom usługi broadbandu.

41 % operatorów biorących udział w badaniu pochodziło z regionu Azji i Pacyfiku, 36 % z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki, 18 % z Ameryki Północnej oraz 5 % z Ameryki Łacińskiej i Środkowej.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ