Nowa technologia zwiększy zasięg VDSL

0

Firmy ECI Telecom oraz Actelis, wchodzące w skład konsorcjum iSMART, poinformowały o ukończeniu pierwszych, udanych testów z nową technologią DSM L3 (Dynamic Spectrum Management Level 3).

W badaniach wzięło udział trzech operatorów. Zastosowanie nowej technologii pozwoli nawet potroić zasięg VDSL2, a w niektórych przypadkach zredukować o 90 % liczbę zdalnych terminali, potrzebnych do obsługi klientów. Standard VDSL2 umożliwia użytkownikowi pobieranie danych z prędkością 50 Mbit/s na krótkim dystansie, ok. 300 metrów, wykorzystanie DSM L3 pozwoli uzyskać identyczną szybkość na dystansie 900 metrów.

Negatywny wpływ na poziom przepływność w liniach DSL ma występowanie przesłuchów. Członkowie konsorcjum zaznaczają, że podczas testów z DSM L3 udało się ten problem wyeliminować. To dobra wiadomość dla operatorów oferujących usługi dostępu do Internetu w oparciu o DSL, bowiem będą mogli dostarczyć swoim klientom większe przepływności, a także lepszą jakość usług na istniejącej parze kabli miedzianych. Warto zaznaczyć, że blisko 60 % internautów mieszkających w krajach OECD korzysta z tej formy dostępu.

Tym, co może trochę niepokoić, jest nadmierna tajemniczość iSmart. Organizacja nie chce ujawnić zarówno danych operatorów, z którymi przeprowadzała badania, jak i miejsca testów (w badaniach wzięło udział trzech operatorów). W komunikacie prasowym pojawiła się jedynie informacja, że są to znaczący gracze . Samo konsorcjum powstało w 2006 roku, a jego celem jest rozwój następnej generacji sieci dostępowych DSL.

W skład iSmart wchodzą izraelskie firmy oraz operatorzy z tego kraju oraz Europy, m.in. Telefonica. Co istotne, inicjatywa jest wspierana również przez rząd izraelski. „Sukces iSmart przedłuży żywotność VDSL, przy okazji dostarczając, atrakcyjne kosztowo rozwiązanie dla operatorów, którzy nie są jeszcze gotowi, aby migrować w kierunku sieci światłowodowych” – ocenia wyniki testów Erik Keith z firmy Current Analysis.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ