NextiraOne zbudowała sieć bezprzewodową WiFi w CINiBA

0

NextiraOne Polska poinformowała o zrealizowaniu projektu na budowę bezprzewodowej sieci WiFi dla Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA) w Katowicach.

W ramach projektu pozyskanego w postępowaniu przetargowym i zrealizowanego zgodnie z założeniami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach eksperci NextiraOne zaprojektowali, skonfigurowali i uruchomili sieć bezprzewodowego dostępu do internetu dla osób korzystających z CINiBA, a także zapewniają bieżące wsparcie serwisowe.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to wspólna inwestycja dwóch katowickich uniwersytetów: Śląskiego i Ekonomicznego. Centrum zlokalizowane w obrębie kampusu Uniwersytetu Śląskiego jest centrum informacji naukowej, wykorzystującym najnowocześniejsze technologie i narzędzia informacyjne. Pełni również rolę biblioteki akademickiej, ośrodka naukowego, edukacyjnego i kulturalnego nie tylko dla środowiska uniwersytetów – Śląskiego i Ekonomicznego, ale także dla mieszkańców regionu.

Centrum jest wyposażone w ok. 340 komputerów i terminali. Liczba ta obejmuje zarówno strefę otwartą, jak i pracowniczą. CINiBA zapewnia dostęp do elektronicznych źródeł informacji naukowej udostępnianych w sieci uczelnianej, a także w otwartym internecie.

Zadaniem NextiraOne było przygotowanie dostępu do sieci internetowej użytkownikom korzystającym z urządzeń przenośnych, np. laptopów. Nowobudowana sieć bezprzewodowego dostępu do internetu zapewnia optymalną przepustowość dla użytkowników oraz dostęp do niej z każdego miejsca w Centrum. Obecnie z sieci WiFi, a co za tym idzie – z zasobów CINiBA korzystać mogą wszyscy czytelnicy, studenci i pracownicy Uniwersytetu Śląskiego.

Zbudowana przez ekspertów NextiraOne sieć WLAN została oparta w całości na urządzeniach i technologii firmy Alcatel-Lucent. Punkty dostępowe nowej sieci sterowane są przez podłączony do serwerów Radius obu uniwersytetów kontroler sieci WLAN. Zapewnia to bezpieczny i autoryzowany dostęp do zasobów CINiBA. Z kolei radiolinia łącząca budynek Centrum z głównym budynkiem Uniwersytetu Śląskiego zbudowana została na urządzeniach firmy Ubiquity. Stanowiła ona główne łącze pomiędzy tymi obiektami do czasu połączenia ich kablem światłowodowym. Zastosowane technologie gwarantują optymalną elastyczność oraz wydajność sieci.

Bezprzewodowy dostęp do zasobów CINiBA dla pracowników Centrum nie wymaga konfiguracji komputerów przenośnych, natomiast pozostali użytkownicy korzystać mogą z sieci nieautoryzowanej lub autoryzowanej. Nieautoryzowany dostęp oznacza brak możliwości korzystania z baz danych i serwisów prenumerowanych przez oba uniwersytety. Warunkiem skorzystania z chronionej sieci uniwersyteckiej jest wpisanie stałego (dotyczy to pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego) lub czasowego (dla pozostałych czytelników) loginu i hasła, które uzyskać można w Informatorium CINiBA.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ