NETGEAR R6300 – test IT Focus

0

Seria routerów “ekstremalna wydajność” firmy NETGEAR, do której należy testowany model R6300, zapewnia najwyższą wydajność sieci bezprzewodowej potrzebną do strumieniowania wielu materiałów wideo w jakości HD/3D jednocześnie. Obsługa sieci 802.11ac zapewnia kilkukrotnie szybsze przesyłanie danych w porównaniu ze standardem 802.11n.

NETGEAR R6300 to dwuzakresowy router AC1750, który umożliwia utworzenie dwóch sieci Wi-Fi w standardzie 802.11b/g/n oraz 802.11a/n/ac. Urządzenie wyposażono w cztery porty Gigabit Ethernet oraz dwa USB 2.0, do których podłączymy dysk zewnętrzny, drukarkę lub modem sieci komórkowej. Funkcja ReadySHARE pozwala na dostęp i współdzielenie plików zgromadzonych na nośniku przez połączenie sieciowe, protokół HTTP lub FTP. Dane te są osiągalne w sieci lokalnej oraz przez internet. Funkcja AirPrint umożliwia drukowanie z iPad i iPhone na drukarce podłączonej do urządzenia. Warto również zwrócić na zaawansowane funkcje kontroli rodzicielskiej (Live Parental Controls), które pozwalają blokować dostęp do niepożądanych stron internetowych z 50 kategorii a także zabezpieczyć dzieci przed kradzieżą tożsamości i innego rodzaju oszustwami.

Wygląd i przyciski

W pudełku znajdziemy router, zasilacz, kabel sieciowy, płytę CD i krótką dokumentację. Zaskakują duże wymiary urządzenia (205 x 255 x 77 mm) oraz jego waga (aż 654g). Router stawia się w pozycji pionowej; jest wysoki i szeroki, ale za to niezbyt głęboki. Mimo to, wysoka jakość wykonania obudowy oraz nieszablonowy wygląd sprawiają jednak, że warto postawić router w widocznym miejscu w salonie lub w pokoju gościnnym.
Z tyłu urządzenia znajdziemy gniazdo zasilania oraz przyciski Power i Reset. Z boku dwa kolejne przyciski – włącznika sieci Wi-Fi oraz WPS do szybkiego podłączania urządzeń do sieci bezprzewodowej.
Instalacja routera w domu jest szybka i nieskomplikowana. Każdy egzemplarz urządzenia został wstępnie przygotowany do pracy w sieci domowej. Po rozpakowaniu routera z pudełka, wystarczy podłączyć go do zasilania a następnie z naklejki na odbudowie odczytać nazwę predefiniowanej sieci Wi-Fi oraz hasło współdzielone nadane jej przez producenta.

Tryb mostu

NETGEAR R6300 to propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy potrzebują zaawansowanego technologicznie routera do obsługi wielu urządzeń Wi-Fi oraz urządzeń multimedialnych. Router skonfigurujemy do pracy w trybie mostu, aby zwiększyć zasięg oraz wydajność sieci bezprzewodowej w domu. Scenariusz takiego wdrożenia zakłada użycie dwóch routerów NETGEAR R6300. Jeden z nich stawiamy blisko telewizora Smart TV, odtwarzacza wideo i Blu-Ray, dekodera telewizji cyfrowej czy konsoli do gier. Każde z tych urządzeń podłączamy do routera za pomocą kabli Ethernet tworząc szybką sieć przewodową. Drugi router umieszczamy w innym miejscu w domu. Będzie on udostępniał internet pozostałym komputerom, laptopom i urządzeniom mobilnym. Między routerami tworzymy natomiast bezprzewodowy most w standardzie 802.11ac, który umożliwia szybkie i stabilne przesyłanie treści udostępnianych w ramach centrum domowej rozrywki.

NETGEAR Genie

NETGEAR udostępnił aplikację Genie dla komputerów PC oraz urządzeń mobilnych z systemem Android i iOS. Genie umożliwia instalację routera również za pomocą iPada, tabletów i smartfonów. Pozwala na monitorowanie i kontrolę stanu sieci domowej a także dostęp do najważniejszych opcji konfiguracyjnych routera: ustawień sieci bezprzewodowej, funkcji ReadySHARE, czy zasad dostępu dla gości.
Na koniec dodajmy, że NETGEAR R6300 w 2. wersji sprzętowej (na razie niedostępny oficjalnie w Polsce) oferowany jest z szybkim portem USB 3.0 oraz procesorem Dual Core 800 MHz, który pozwala uzyskać wyższą wydajność urządzenia w takich zastosowaniach jak współdzielenie plików i drukarek czy strumieniowe udostępnianie multimediów.

Plusy:

  • nieskomplikowana instalacja, predefiniowana sieć Wi-Fi,
  • szybki transfer danych i duży zasięg,
  • praca w trybie mostu w standardzie 802.11ac,
  • aplikacja Genie dla komputerów i urządzeń mobilnych,
  • zaawansowane mechanizmy kontroli rodzicielskiej,
  • wsparcie dla funkcji AirPrint.
  • dostęp dla gości.

Minusy:

  • duże rozmiary routera.

netgear_genie_wi-fi_channel.png
netgear_r6300_signal_strength.png
netgear_r6300_qos.png

Powrót do głównego artykułu: Testy routerów bezprzewodowych dla Soho

Przeczytaj: Raporty ITfocus – Routery bezprzewodowe dla SOHO

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ