NETGEAR JWNR2010: szybkie Wi-Fi za nieduże pieniądze

0

JWNR2010 to niedrogi router sieci bezprzewodowej z opcją dostępu dla gości, wyposażony w funkcję ochrony rodzicielskiej oraz oprogramowanie NETGEAR genie do zarządzania wybranymi funkcjami urządzenia z poziomu smartfonu.

Na łamach itfocus.pl kilkukrotnie testowaliśmy routery firmy NETGEAR, przy czym z reguły były to urządzenia z najwyższej półki. Modele R6300 oraz D6300, o których pisaliśmy szerzej w ostatnich tygodniach, to dwa topowe routery tego producenta, skierowane dla rynku kkonsumenckiego. WNR2010 należy do zupełnie innej kategorii urządzeń.

NETGEAR JWNR2010

Wi-Fi dla każdego

NETGEAR JWNR2010 to niskobudżetowy router Wi-Fi, przeznaczony dla mniej wymagających użytkowników, którzy poszukują alternatywy dla niezbyt funkcjonalnych i często zawodnych (np. w trakcie pobierania plików w sieciach P2P) urządzeń, udostępnianych przez dostawców internetu.

NETGEAR JWNR2010 Internet

W sklepie internetowym JWNR2010 kosztuje ok. 100 zł brutto i w tym przedziale cenowym ma silną konkurencję w postaci urządzeń TP-Link TL-WR843ND, D-Link DIR-615Linksys E900 czy Asus RT-N14U. Wydaje się jednak, ze NETGEAR oferuje nieco więcej niż inne routery tej klasy, o czym więcej za chwilę.

NETGEAR JWNR2010 Stan routera

Unboxing

W pudełku znajdziesz router, zasilacz sieciowy, podręcznik instalacji w języku polskim, płytę CD z dokumentacją oraz kabel sieciowy. Urządzenie ma niewielkie 173 x 140 x 35 mm i zajmuje niewiele miejsca na stoliku obok telewizora. Jednym słowem: standard.
Do obudowy routera przymocowano na stałe dwie, zewnętrzne anteny Wi-Fi. Z kolei wszystkie przyciski oraz wejścia umieszczono na tylnej ściance urządzenia. Znajdziesz tutaj pięć (5) portów Fast Ethernet 100Mb/s (1xWAN, 4xLAN), wejście zasilania, przycisk WPS\Fast Lane oraz przycisk zasilania.

NETGEAR JWNR2010 Sieć bezprzewodowa

NETGEAR JWNR2010 Ustawienia sieci bezprzewodowej

Prosta instalacja

NETGEAR należy do tej grupy urządzeń, które można skonfigurować samemu. Sposób połączenia kabli czytelnie opisano w dołączonej instrukcji, dzięki czemu obejdzie się bez wzywania do pomocy zaprzyjaźnionego informatyka. Nazwę oraz hasło do wstępnie skonfigurowanej sieci Wi-Fi znajdziesz na spodzie urządzenia. Przygotowanie urządzenia do pracy zajęło nam nie więcej niż kilkanaście minut.

NETGEAR JWNR2010 Ekran główny

Siedem funkcji

Wydawać by się mogło, że większość urządzeń różnych producentów z tego samego przedziału cenowego oferuje jednakową wydajność oraz taki sam zestaw funkcji. A jednak nam udało się znaleźć aż siedem cech, które wyróżniają JWNR2010 na tle konkurencji.

1. Funkcje wzmacniania sygnału

Router może zostać skonfigurowany do pracy w trybie wzmacniacza sygnału sieci bezprzewodowej lub urządzenia, które kontroluje pracę innych wzmacniaczy w grupie stacji bazowych. Dzięki temu pokryjesz zasięgiem duży dom lub kilka biur w małej firmie.

NETGEAR JWNR2010 Funkcja wzmacniania sygnału

2. FastLane

Funkcja ta pozwala zarezerwować określoną przepustowość łącza dla wskazanego komputera w sieci lokalnej. Wykorzystaj ją, aby zapewnić płynne wyświetlanie filmów w jakości HD na swoim inteligentnym telewizorze (smartTV).

NETGEAR JWNR2010 FastLane

3. NETGEAR genie dla urządzeń mobilnych

Aplikacja ta pozwala na zmianę ustawień sieci Wi-Fi, zarządzanie dostępem dla gości oraz zmianę ustawień ochrony rodzicielskiej z poziomu urządzenia mobilnego. Więcej o genie pisaliśmy w trakcie testów routera D6300. Funkcja Transfer plików oraz moduł do planowania oraz analizy sieci bezprzewodowej Wi-Fi Analytics działają także z routerami innych producentów.

4. Przycisk zasilania

W zasadzie to drobnostka, a jednak warto o niej wspomnieć. Przycisk zasilania został umieszczony z tyłu obudowy i pozwala wygodnie wyłączyć router, bez odłączania kabli z gniazda zasilania.

5. Ochrona rodzicielska i dostęp dla gości

Nie od dzisiaj NETGEAR stawia na funkcjonalność swoich urządzeń. Nawet w najtańszych routerach tego producenta znajdziesz mechanizmy ochrony rodzicielskiej oraz dostępu dla gości. JWNR2010 jest tego najlepszym przykładem.
Funkcja dostęp dla gości pozwala wydzielić sieć Wi-Fi dla rodziny, znajomych i współpracowników. Twoje komputery w sieci lokalnej, dane i urządzenia mobilne będą bezpieczne.
Moduł Ochrony rodzicielskiej blokuje dostęp do niepożądanych stron z ponad 50 kategorii, zapewnia ochronę przed phishingiem oraz wykradaniem tożsamości. Rozwiązanie to bazuje na mechanizmie filtrowania treści OpenDNS i jest darmowe dla posiadaczy routerów NETGEAR.

NETGEAR JWNR2010 Sieć dla gości

6. Miernik ruchu

Router zlicza ilość przesyłanych danych, dzięki czemu możesz zablokować dostęp do internetupo przekroczeniu określonego czasu połączeń lub wolumenu ruchu sieciowego. Brak portu USB do podłączenia modemu 3G nieco ogranicza możliwość wykorzystania tej funkcji w praktyce, jednak może się zdarzyć, że któryś z czytelników korzysta z szerokopasmowego internetu z limitem transferu danych i dla niego funkcja Miernik ruchu będzie rzeczywiście przydatna.

NETGEAR JWNR2010 Miernik ruchu

7. Blokowanie witryn i usług według harmonogramu

Funkcja ta blokuje dostęp do niepożądanych treści w określonym czasie. Dzięki tej opcji będziesz mógł wprowadzić dodatkowe restrykcje blokując dzieciakom dostęp do internetu, kiedy jesteś w pracy.

NETGEAR JWNR2010 Blokowanie wg harmonogramu

W drodze ku doskonałości

NETGEAR jest produktem zdecydowanie wartym polecenia, ale nie idealnym. Znaleźliśmy kilka rzeczy, które można byłoby zrobić lepiej. Przycisk WPS umieszczono z tyłu obudowy w taki sposób, że łatwo go pomylić z przyciskiem zasilania. Przekonaliśmy się o tym boleśnie próbując podłączyć do sieci Wi-Fi smartfon.
W trakcie pierwszego uruchomienia routera zostaniesz przekierowany na stronę konfiguracyjną, na której przygotujesz urządzenie do pracy. Szkoda, że producent nie zdecydował się na wprowadzenie mechanizmów, które wymuszałyby na użytkowniku zmianę hasła sieci Wi-Fi oraz do panelu zarządzania routerem. Urządzenie, do którego można dostać się za pomocą domyślnych poświadczeń, staje się łatwym celem ataku.
Brakuje także portu USB, który pozwoliłby na podłączenie dysku, drukarki lub modemu sieci komórkowej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych funkcji routera takich jak udostępnianie plików czy współdzielenie drukarki wybierz inny model tego samego producenta np. NETGEAR WNR3500L.

Podsumowanie

NETGEAR JWNR2010 to doskonały wybór dla osób, które potrzebują stabilnego routera sieci Wi-Fi udostępniającego internet dla nie więcej niż kilku urządzeń. JWNR2010 oferuje podstawowy zestaw funkcji sieciowych plus kilka ciekawych dodatków, których nie mają konkurencyjne urządzenia, oczywiście tej samej klasy.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ