Modernizacja infrastruktury WCSS Politechniki Wrocławskiej

0

Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe (WCSS), dzięki pomocy firmy Comtegra, która zaprojektowała i rozbudowała system współdzielenia plików, udostępniło środowiskom naukowym najnowocześniejszą infrastrukturę badawczą, która umożliwia m.in. bezpieczne przetwarzanie i gromadzenie danych na potrzeby naukowo-badawcze.

Klaster Bem to superkomputer wykorzystywany przez WCSS jako element infrastruktury informatycznej używanej przez ponad 3 tys. pracowników naukowych uczelni i innych organizacji. Razem z wysokowydajnym, skalowalnym systemem współdzielenia plików Lustre oraz zintegrowanym systemem usług sieciowych tworzy platformę stanowiącą wsparcie informatyczne dla badań prowadzonych przez naukowców uczelni. Od pewnego czasu w WCSS dochodziło do wydłużania się kolejki obliczeń w uruchomionym w 2010 r. klastrze SuperNova. Dlatego też placówka zdecydowała się na budowę nowego klastra Bem o mocy obliczeniowej 17 tys. rdzeni oraz 640TFLOPS, 46,5 TB pamięci operacyjnej.

WCSS zdecydowało się na wdrożenie najnowszej macierzy DataDirect Networks SFA12kx-40, która charakteryzuje się największą gęstością danych w jednostce przestrzeni. To dało WCSS najbardziej wydajny i skalowalny system współdzielenia plików w Polsce. Nowe usługi udostępniają użytkownikom klastra pasmo na poziomie 65GB/s w zapisie i odczycie. Dostępna przestrzeń na dane on-line to 1,5PB.

Naukowcy korzystają z narzędzi, które przenoszą te pomysły w świat wirtualny bez barier finansowych czy organizacyjnych. Istotny jest czas, w jakim można przetestować i zasymulować wymagane zjawiska. To właśnie od tego zależy liczba wykonanych badań, a tym samym konkurencyjność i prestiż uczelni. Wdrożone w ramach projektu rozwiązanie czterokrotnie przyspiesza dostęp do danych – mówi Dariusz Skonieczny, Dyrektor Wsparcia i Rozwoju, Comtegra.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ