Mocne uderzenie IPv6

0

Comcast, duży amerykański dostawca Internetu i telewizji kablowej, wyraźnie zmierza w kierunku IPv6. Firma właśnie udostępniła swoim klientom hurtowym usługi tranzytowe, bazujące na protokole IPv6.

„Klienci coraz częściej jako wymóg stawiają IPv6, choć w praktyce wykorzystanie tego protokołu jest wciąż stosunkowo niewielkie”, mówi Barry Tishgart, wiceprezes Comcast. „Niektórzy klienci podejmują decyzję na podstawie prognoz wzrostu ruchu, dlatego IPv6 jest dla nich coraz ważniejszy.”

Jednak branża wciąż rozważa, jakie korzyści biznesowe może przynieść ten protokół. Co do IPv6 przekonane są głównie instytucje państwowe, np. rząd USA rozpoczął już migrację w kierunku tego protokołu. W przypadku firmy Comcast, której oferta obejmuje m.in. usługi hostingowe, protokół IPv6 został wdrożony, ponieważ uznano, że jest to jedyny droga rozwoju i że zapewni on dostępność.

Nowe usługi IPv6 są oferowane w tej samej cenie, co dotychczasowe usługi IPv4. Choć IPv6 to przyszłość Internetu, Comcast na razie nie planuje wycofania IPv4, choćby z części swojej sieci. „W najbliższej przyszłości będziemy obsługiwać IPv4 i IPv6”, mówi Tishgart. „W naszej sieci wykorzystujemy dual stack, co pozwala na jednoczesną obsługę IPv4 i IPv6. Mamy wystarczającą pulę adresów IPv4 na obecne potrzeby. Możemy również wystąpić z wnioskiem o przyznanie nam dodatkowych adresów IPv4.”

Kolejnym krokiem będzie udostępnienie IPv6 klientom biznesowym i konsumentom. „Comcast planuje pierwsze próby techniczne z szerokopasmowym dostępem wykorzystującym IPv6 pod koniec bieżącego roku i na początku 2010”, mówi Tishgart. Wiąże się to z rozwiązaniem kilku problemów, m.in. kwestii obsługi IPv6 przez domowe urządzenia sieciowe.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ