Mobilny WiMAX w Gdańsku

0

Alcatel-Lucent oraz Intel uruchamiają w Gdańsku pierwszą w Polsce pilotażową sieć bezprzewodowego dostępu szerokopasmowego Mobile WiMAX.

Zasięg obejmuje obszar Starego Miasta, głównej trasy przelotowej przez Gdańsk, okolice Politechniki Gdańskiej. Sygnał dociera również do budowanego na Euro 2012 stadionu w Gdańsku Letniewie, oddalonego od centrum miasta o około 5 kilometrów. Instalacja ma na celu zademonstrowanie przydatności mobilnej sieci bezprzewodowej w pracy służb miejskich, lokalnych przedsiębiorstw oraz użytkowników indywidualnych. Możliwości wykorzystania nowej technologii obejmują obszary bezpieczeństwa, turystyki, wspomagania sterowania ruchem, nadzór nad służbami miejskimi, zdalną naukę. Jednym z ważniejszych aspektów pilotażowej instalacji systemu jest sprawdzenie jego przydatności do wspomagania organizacji i obsługi mistrzostw Euro 2012.

Przedstawiciele Alcatel-Lucent podczas konferencji pokazali liczne przykłady zastosowania sieci 802.16e. Wśród nich znalazła się, m.in. możliwość zdalnego dostępu do fotoradarów. Po konfiguracji urządzenia, polegającej na ustawieniu szybkości progowych, bądź określonych zdarzeń, np. przejechanie pojazdu na czerwonym świetle, obrazy samochodów przekraczających przepisy są bezprzewodowo przesyłane do komputera w komendzie policji. Technologia 802.16 pozwala na szybkie transfer zdjęć poszukiwanych pojazdów do centrum monitoringu.

Leszek Pankiewicz, prezes zarządu Intel Technology Poland zaznaczył, że wybór Gdańska nie jest dziełem przypadku. Intel posiada w tym mieście największy w Europie ośrodek badawczo-rozwojowy, który zatrudnia ponad 400 inżynierów. A rok temu Intel wspólnie z Trójmiejską Akademicką Siecią Komputerową uruchomił największy polski superkomputer „Galera”.

W Polsce jak na razie żaden z operatorów nie oferuje usług w oparciu o technologię 802.16e. UKE dopiero w ubiegłym miesiącu ogłosiło przetargu na rezerwację częstotliwości z zakresu 2570-2620 MHz.

„Mam nadzieję, że znajdzie się operator, który zainwestuje w tą technologię z przekonaniem. A Gdańsk stanie się jednym z miast, którego nazwana będzie cytowana podczas wielu spotkań biznesowych” – powiedział Leszek Pankiewicz.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ