Liquid Net – nowy sposób na konfigurację sieci

0

Nokia Siemens Networks wprowadziła dziś do swojej oferty nowy sposób dostarczania usług szerokopasmowych — Liquid Net. Dzięki rozwiązaniu Liquid Net operatorzy mogą skonfigurować sieć tak, aby sama dostosowywała pojemność i zasięg do aktualnego zapotrzebowania.

W związku ze spektakularnym rozwojem łączności szerokopasmowej sieci muszą być przygotowane do przesyłania przez użytkowników mobilnych ponad 1 GB danych dziennie. Zapotrzebowanie na zasoby sieci jest bardzo nieprzewidywalne i podlega fluktuacjom w różnych miejscach i o różnych porach, co wiąże się z używaniem łączności szerokopasmowej w domu, w pracy i w drodze.

We współczesnych sieciach konwencjonalnych pojemność jest zazwyczaj uwięziona w poszczególnych miejscach: stacjach bazowych, w elementach sieci szkieletowej zarządzających usługami transmisji głosu i danych lub w sieciach optycznych i transportowych sieciach IP” — powiedział Marc Rouanne, szef działu Network Systems w firmie Nokia Siemens Networks. „Każde z tych miejsc stanowi potencjalne »wąskie gardło« dla użytkownika, który w danej chwili chce skorzystać z usługi szerokopasmowej. Podczas gdy w jednej części sieci zapotrzebowanie jest zmienne i nieprzewidywalne, inne części mogą pozostawać bezczynne, co oznacza słabe wykorzystanie dotychczasowych inwestycji. Pojemność konwencjonalnej sieci szkieletowej może na przykład pozostawać niewykorzystana aż w 50%.

Firma Nokia Siemens Networks opracowała rozwiązanie Liquid Net, aby uwolnić nieużywaną pojemność i w razie potrzeby przydzielić ją natychmiast w dowolnym miejscu w skali całej sieci. W rozwiązaniu Liquid Net stosuje się automatyczną, adaptacyjną optymalizację łączności szerokopasmowej do dostarczania usług i zawartości cyfrowej. Zapewnia ona użytkownikom komfort korzystania z sieci, ponieważ na bieżąco śledzi stan jej działania oraz używane usługi. Rozwiązanie Liquid Net kieruje ponadto ruch w sieci transportowej najbardziej drożnymi kanałami, z uwzględnieniem najniższych kosztów pomiędzy sieciami różnych operatorów.

W rozwiązaniu Liquid Net wykorzystano założenia architektury Liquid Radio firmy Nokia Siemens Networks. Wzbogaca ono sieć o funkcje Liquid Core i Liquid Transport, które można wdrożyć osobno w środowiskach złożonych ze sprzętu różnych producentów lub razem w całej sieci operatora, co umożliwi wykorzystanie pełni zalet rozwiązania Liquid Net.

Technologie Liquid Radio, Liquid Core i Liquid Transport można wdrożyć w sieci łącznie lub osobno, aby uzyskać płynność pojemności, zasięgu i usług w dowolnej chwili. Może to być korzystne w sieciach stosujących sprzęt różnych producentów, ale pełny potencjał płynnej wydajności można uzyskać dzięki ewolucji całej sieci.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ