Letnia gorączka 4G

0

Wyścig technologii mobilnych nabiera tempa. Coraz więcej mieszkańców Stanów Zjednoczonych znajduje się w zasięgu sieci WiMAX. Natomiast Komisja Europejska zamierza inwestować w rozwój LTE.

Clearwire oraz Sprint planują do końca bieżącego roku rozszerzyć zasięg sieci WiMAX o 17 nowych obszarów. Na liście miast, do których wkrótce dotrze mobilna technologia, znajdują się m.in. Atlanta, Chicago, Las Vegas, Portland, Filadelfia, Seattle. Clearwire zapowiada, że do końca przyszłego roku z usługi CLEAR, wykorzystującej technologię WiMAX, będzie mogło skorzystać 120 milionów Amerykanów.

Niemal równolegle z informacjami na temat planów Clearwire, pojawił się komunikat Verizon. Amerykański telekom poinformował o udanych testach technologii LTE przeprowadzonych w Bostonie oraz Seattle. Operator przetestował sieć pod kątem strumieniowej transmisji wideo, pobierania oraz przesyłania plików oraz przeglądania stron internetowych. Verizon zrealizował również mobilne połączenie głosowe za pośrednictwem technologii VoIP.

Telekom przewiduje, że do końca przyszłego roku w zasięgu LTE znajdzie się około 100 milionów Amerykanów. Natomiast w 2013 roku sieć obejmie zasięgiem cały kraj.

O ile za oceanem rywalizacja technologii mobilnych jest coraz bardziej wyrównana, o tyle w Europie przyszłość będzie należeć prawdopodobnie do LTE. Komisja Europejska poinformowała o przeznaczeniu 18 milionów euro na prace badawcze związane z rozwojem LTE. Ich rozpoczęcie planowane jest na styczeń 2010 roku.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ