Lenovo z serwerami IBM

0

Lenovo kupuje dział serwerów x86 IBM. Wartość transakcji wyniesie 2,3 mld USD – informuje Reuters

W 2005 roku Lenovo przejęło za 1,75 mld USD oddział IBM Personal Computing Division. Tym razem chiński producent sięga po część serwerów IBM. Umowa przewiduje, że Lenovo przejmie serwery dla małych i średnich firm System x, serwery kasetowe BladeCenter oraz Flex System, a także produkty NeXtScale oraz iDataPlex. Natomiast w portfolio IBM pozostaną System z mainframe, Power Systems, Power Flex oraz PureAppliacton i PureData.

Rozmowy pomiędzy firmami były prowadzone do ubiegłego roku, według niektórych doniesień agencji informacyjnych IBM chciał uzyskać ze sprzedaży części serwerowego biznesu aż 6 mld USD. Należy jednak zauważyć, że sprzedaż serwerów x86 była dla IBM kulą u nogi. W ostatnim kwartale 2013 roku przychody ze sprzedaży sprzętu IBM stopniały o 26 procent, a zysk operacyjny – o 79 procent w porównaniu z 2012 rokiem. Łączne obroty IBM skurczył się o 5 proc. do 99,8 mld USD, zaś zysk o 1 proc. do 16,5 mld USD. Według Gartnera w trzecim kwartale 2013 roku IBM był drugim graczem na rynku serwerów z udziałem 22,9 proc., palma pierwszeństwa przypadła HP. Lenovo nie znalazło się w pierwszej piątce wymienionych vendorów. Chiński producent liczy, że rosnące potrzeby biznesu na moc obliczeniową, a także poprawa koniunktury gospodarczej na świecie przyniosą wzrost popytu na serwery x86.

Lenovo i IBM planują zawrzeć strategiczny sojusz, który będzie obejmował globalną umowę OEM i umowy resellerski obejmujące systemy pamięci masowej Storwize, systemy taśmowe, oprogramowanie General Parallel File System, ofertę SmartCloud Entry oraz elementy portfolio System Software IBM, np. System Director i rozwiązania Platform Computing.

Po sfinalizowaniu transakcji, Lenovo przejmie obszar związany z obsługą klienta i utrzymaniem. IBM będzie świadczył usługi utrzymania sprzętu w imieniu Lenovo przez pewien czas po sfinalizowaniu transakcji.Około 7,500 pracowników IBM na całym świecie, włączając w to tych zatrudnionych w głównych centrach np. Raleigh, Szanghaj, Shenzhen czy Tajpej, dostanie ofertę zatrudnienia w Lenovo.

IBM zachowa swoją silną pozycję wśród producentów serwerów high-end, według Canalys amerykański koncern kontroluje 57 procent tego rynku. Firma zamierza skupić się w najbliższych latach na bardziej dochodowych segmentach – oprogramowaniu i rozwiązaniach oraz usługach dla środowiska chmurowego. IBM w najbliższym czasie planuje przeznaczyć 1,2 mld USD na cloud computing.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ