Kto będzie pierwszy w chmurach?

0

Amazon odgrywa obecnie pierwszoplanową rolę na rynku usług cloud computingu, ale deweloperzy uważają, że przyszłość należy do Google.

Firma badawcza Evans Data opublikowała raport pokazujący, w jaki sposób deweloperzy aplikacji postrzegają firmy oferujące usługi cloud computingu. W badaniu uczestniczyło ponad 400 osób, które poproszono o ocenę dostawców na podstawie kilku kryteriów: obecnego potencjału, zdolności do realizacji własnych wizji, skalowalności oraz bezpieczeństwa.

W swoich badaniach Evans Group wykorzystał metody znane z „Magicznego Kwadrantu” firmy Gartner. Na osi odciętych umieszczono pozycję „kompletność rozwiązania”, a na osi rzędnych „zdolność do realizacji celów”. Podobnie jak w analizach Gartnera, optymalną pozycję dla dostawcy usług był prawy górny róg wykresu. Zdaniem uczestników badania najbardziej kompletną ofertę posiada Amazon, dlatego firma osiągnęła górną krawędź wykresu. Nieco niżej na wykresie umieszczono Google. Jednak firma ta znalazła się znacznie bliżej prawej strony niż Amazon. Co oznacza, że respondenci najwyżej ocenili zdolność Google do realizacji długookresowych strategii.

Ta dwójka jak na razie wyraźnie przewodzi stawce. Analitycy tłumaczą to szybkim wejściem Amazona i Google na rynek. Z zestawienia wynika, że liderzy w przyszłości najbardziej powinni obawiać się trzech producentów – IBM’a, Microsoftu oraz VMware.

Deweloperzy najwyżej ocenili bezpieczeństwo rozwiązań IBM – 21,7% wskazań respondentów. Natomiast zwycięzcą wyścigu w kategorii skalowalność zostało Google – według 31% uczestników badania twórca najpopularniejszej wyszukiwarki dysponuje pod tym względem najlepszą ofertą.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ