Producent od paru miesięcy przechodzi wyraźną transformację. W październiku 2009 roku zaprezentował szereg technologii i produktów, m.in. routery z nowymi procesorami. Obecnie firma przedstawiła ambitne plany uproszczenie architektury sieci w centrum danych. Poza tym kładzie silny nacisk na wirtualizację oraz nawiązuje współpracę z producentami serwerów i pamięci masowych.
Nieco ponad pół rok temu Juniper Networks ogłosił swoją nową strategię budowania nowej sieci (New Network). Teraz firma rzuciła więcej światła na to, co kryje się pod tym sloganem. Głównym celem jest uproszczenie sieci w centrum danych, przede wszystkim poprzez zastąpienie hierarchicznej struktury multitier w prostszą architekturę dwuwarstwową (two-tier), a docelowo w przyszłości przejście na architekturę jednowarstwową (w topologii multistage).
Koncepcja ta, określana mianem „3-2-1”, zakłada wykorzystanie technologii Virtual Chassis (łączenie wielu przełączników w jeden wirtualny przełącznik), która już dziś umożliwia redukcję warstw sieci z trzech do dwóch. Technologia Virtual Chassis stosowana w warstwie dostępowej eliminuje przełączniki w warstwie agregacyjnej. Z kolei dzięki Projektowi Stratus w przyszłości nastąpi dalsze uproszczenie architektury sieci do jednej warstwy. Juniper uważa, że nowa architektury pozwoli też osiągnąć inne korzyści – zachować możliwość skalowania sieci i osiągnąć dużą wydajność bez konieczności zwiększania nakładów finansowych.
Istotnym elementem jest automatyzacja zarządzania. Mają to umożliwić nowe aplikacje, powstałe w oparciu o Junos Space: oprogramowanie Virtual Control do zarządzania fizycznymi i wirtualnymi systemami, oprogramowanie Ethernet Design oraz Security Design, umożliwiające szybką konfigurację i wdrożenie sieci centrum danych oraz polityki bezpieczeństwa. Warto dodać, że Virtual Control powstał we współpracy z VMware, integruje się z konsolą vCenter i pozwala na zarządzanie sieciami fizycznymi oraz wirtualnymi za pośrednictwem pojedynczego interfejsu. Z kolei Service Now wraz z Service Insight umożliwia szybkie wykrywanie, diagnozowanie i rozwiązywanie problemów sieciowych.
W portfolio Juniper znalazły się też nowe routery i przełączniki, m.in. switch ethernetowy EX4500. Jest to pierwszy switch z systemem Junos, przeznaczony dla sieci 10GbE. Przełączniki EX4500, dostępne już w tym miesiącu, obsługują do 48 interfejsów 10GbE oraz standardy Converged Enhanced Ethernet (CEE) i Fibre Channel over Ethernet (FCoE). Przełączniki EX4500 będą obsługiwać technologię Virtual Chassis. Mają również współdziałać z obecnymi przełącznikami EX4200 w ramach Virtual Chassis.
Juniper ogłosił także współpracę z IBM Global Services. Współpraca ma na celu integrację oferty sieciowej Juniper z usługami wsparcia IBM. IBM będzie także dostarczał rozwiązania sieciowe Junipera dla centrum danych, przełączniki i routery oraz technologie bezpieczeństwa.