Intel przedstawia nowe rozwiązania dla superkomputerów

0

Firma Intel ogłosiła kilka nowych i ulepszonych technologii dla wysokowydajnego przetwarzania (HPC). Zaprezentowano m.in. przyszłą generację procesora Intel Xeon Phi o nazwie kodowej Knights Hill oraz nowe szczegóły na temat architektury i wydajności Intel Omni-Path Architecture.

Intel ujawnił, że jego przyszła rodzina produktów Intel Xeon Phi trzeciej generacji o kryptonimie Knights Hill zostanie zbudowana w 10-nm procesie technologicznym Intela i zintegruje technologię Intel Omni-Path Fabric. Knights Hill pojawi się po układach Knights Landing, przy czym pierwsze komercyjne systemy oparte na Knights Landing mają wejść do sprzedaży w przyszłym roku.

Inwestycje w procesory Intel Xeon Phi wciąż rosną i już ponad 50 dostawców ma oferować systemy zbudowane na nowej wersji procesora Knights Landing, a jeszcze więcej systemów będzie wykorzystywać wersję tego produktu w postaci karty koprocesorowej PCIe. Do chwili obecnej umowy na sprzęt z procesorem Knights Landing reprezentują ponad 100 petaflopów mocy obliczeniowej.

Ostatnie umowy uwzględniające Knights Landing to superkomputer Trinity — wspólne przedsięwzięcie laboratoriów Los Alamos i Sandia National Laboratories — oraz superkomputer Cori, zapowiedziany przez National Energy Research Scientific Computing (NERSC) Center, zarządzany przez Departament Energii USA. Ponadto firma geologiczna DownUnder GeoSolutions niedawno ogłosiła największe komercyjne wdrożenie koprocesorów Intel Xeon Phi obecnej generacji, a National Supercomputing Center IT4Innovations zapowiedziało nowy superkomputer, który stanie się największym w Europie klastrem z koprocesorami Intel Xeon Phi.

Intel ujawnił, że Intel Omni-Path Architecture zaoferuje prędkość liniową 100 Gb/s i opóźnienia w przełączaniu warstw w średnich i dużych klastrach niższe nawet o 56 procent w porównaniu do alternatyw InfiniBand. Intel Omni-Path Architecture użyje 48-portowego układu przełącznikowego, by umożliwić większe zagęszczenie portów i skalowanie systemu w porównaniu do obecnych 36-portowych alternatyw InfiniBand. Zakładane jest zwiększenie liczby węzłów na układ przełącznikowy o 33 procent, aby zmniejszyć liczbę wymaganych przełączników, co uprości konstrukcję systemu i obniży koszty infrastruktury w każdej skali. Spodziewane korzyści skalowania systemu to m.in.:
◦ Nawet 1,3-krotnie większe zagęszczenie portów niż w InfiniBand — umożliwia mniejszym klastrom maksymalizację inwestycji w jeden przełącznik.
◦ Wykorzystanie nawet o 50 procent mniej przełączników niż w porównywalnym klastrze o średniej lub dużej wielkości, opartym na InfiniBand.
◦ Do 2,3 raza większa skalowalność w konfiguracji dwuwarstwowej przy takiej samej liczbie przełączników jak w klastrze opartym na InfiniBand, pozwalająca na bardziej ekonomiczne skalowanie w bardzo dużych systemach klastrowych4.

Intel uruchomił program Intel Fabric Builders, aby stworzyć ekosystem do współpracy nad tworzeniem rozwiązań opartych na Intel Omni-Path Architecture. Ogłoszono również rozbudowę centrów Intel Parallel Computing Centers, co w sumie da ponad 40 ośrodków w 13 krajach, pracujących nad modernizacją ponad 70 najpopularniejszych kodów społeczności HPC.

Intel rozszerzył możliwości swojego oprogramowania Lustr*, wydając wersje Intel Enterprise Edition for Lustre software v2.2 oraz Intel Foundation Edition for Lustre software. Nowe urządzenia, wykorzystujące ulepszone oprogramowanie Intel Solutions for Lustre, są obecnie dostępne w ofercie firm Dell, DataDirect Networks i Dot Hill.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ