Intel pracuje nad łączami 1 Tbit/s

0

Producent poinformował, że rozpoczął prace nad łączami optycznymi zdolnymi do przesyłania danych z szybkością 1 Tbit/s. Badania prowadzone są w ramach projektu Silicon Photonics Link.

Zdaniem Justina Rattnera, CTO z Intela, łącza miedziane zbliżają się obecnie do maksimum swych możliwości, jeśli chodzi o przepustowość. Gdy chce się przesyłać dane z szybkością 10 Gbit/s i większą, gwałtownie spada odległość, na jaką można to zrobić, wykorzystując kable miedziane. Maksymalna odległość transmisji z szybkością 1 Gbit/s wynosi 100 metrów, zaś w przypadku 10 Gbit/s jest to już zaledwie 55 metrów.

Łącza optyczne rozwiązują dwa problemy: dane można przesyłać znacznie szybciej i na większe odległości. Nawet przy odległości kilkuset metrów nie występuje istotny spadek siły sygnału.

Pierwsze wersje Silicon Photonics Link dadzą przepustowość 50Gbit/s, która będzie szybko zwiększana, a w przyszłości ma osiągnąć wartość nawet 1 Tbit/s. Silicon Photonics Link składa się z trzech części: układu scalonego nadającego dane (chipa) będącego połączeniem technologii silikonowej i optycznej, kabla optycznego oraz odbiornika. Nadajnik jest zbudowany z czterech laserów, które przekazują dane w czterech strumieniach światła, z których każdy oferuje szybkość 12,5 Gbit/s. Wiązki laserów są łączone w jedną i przesyłane przez kabel. Odbiornik oddziela cztery wiązki i przekazuje je do detektorów, które konwertują wiązki na zera i jedynki.

Projekt Silicon Photonics Link nie ma nic wspólnego z inną technologią optyczną Intela – Light Peak, która służy do łączenia urządzeń i wykorzystuje interfejs USB. Prace nad Light Peak mają zakończyć się jeszcze w tym roku, a technologia zapewni transfer na poziomie 10 Gbps.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ