Intel dla wydajnych centrów danych

0

Intel przedstawia nowe portfolio produktów dla centrów danych i technologii dla dostawców chmury, szukających większej wydajności i elastyczności.

Nowe portfolio tworyt druga generacja 64-bitowych układów SoC z rodziny Intel Atom C2000 dla mikroserwerów, przechowywania danych (nazwa kodowa „Avoton”) i platform sieciowych (nazwa kodowa „Rangeley”). To pierwsze produkty Intela oparte na architekturze Silvermont, stworzone w procesie 22 nm. Oznacza to zauważalny wzrost efektywności energetycznej i wydajności.

Intel zaprezentował też Intel Ethernet Switch FM5224, który w połączeniu z zestawem oprogramowania WindRiver Open Network Software przynosi rozwiązania typu Software Defined Networking (SDN) dla serwerów, zwiększając gęstość i oszczędzając energię. Firma zaprezentowała również pierwszy egzemplarz opartej na Intel Rack Scale Architecture (RSA) szafy serwerowej z technnologią Intel Silicon Photonics i łącznikiem MXC oraz światłowodem ClearCurve, opracowanym przez Corning, według specyfikacji Intela.

Skrojone na miarę i zoptymalizowane SoC na platformie Intel Atom

Wyprodukowane w nowym, 22-nanometrowym procesie układy z rodziny Intel Atom C2000 mają do ośmiu rdzeni, TPD od 6 do 20 Watów, zintegrowany Ethernet i wsparcie dla maksymalnie 64 gigabajtów pamięci operacyjnej (8 razy więcej niż poprzednia generacja). OVH i 1&1, globalni liderzy w dziedzinie hostingu stron internetowych, przetestowali już SoC Intel Atom C2000 i planują wdrożyć je do serwerów dedykowanych do podstawowych usług w przyszłym kwartale. 22-nanometrowy proces technologiczny oznacza nie tylko wysoką wydajność, ale także bardzo dobry stosunek mocy do pobieranego prądu.

Intel oferuje 13 modeli z funkcjami dopasowanymi specjalnie do konkretnych zastosowań niewielkiego kalibru, takich jak hosting dedykowany, dystrybucja pamięci i dostarczanie treści. Rozwiązania te pozwalają Intelowi wejść na nowe rynki, takie jak przechowywanie danych i podstawowe zastosowania sieciowe. Dla przykładu, konfiguracje Intel Atom dla sieci odpowiadają m.in. na zapotrzebowanie dotyczące wydajniejszego zabezpieczania i przekierowywania ruchu sieciowego. Produkty te wyposażone są w sprzętowe akceleratory Intel QuickAssist Technology, które znacznie usprawniają wydajność kryptograficzną. Idealnie nadają się więc do routerów i rozwiązań zabezpieczających.

Przez połączenie trzech rodzajów obciążeń komunikacyjnych – aplikacji, kontroli i przetwarzania pakietów – we wspólną platformę, dostawcy usług zyskują elastyczność. Będą mogli sprostać potrzebom zmieniającej się specyfiki sieci, jednocześnie zwiększając wydajność, zmniejszając koszty i skracając czas wprowadzenia produktu na rynek.

Przełączniki zoptymalizowane pod kątem mikroserwerów dla Software Defined Networking

Rozwiązania sieciowe, które zarządzają przesyłem danych między mikroserwerami, mogą znacząco wpłynąć na wydajność i zagęszczenie systemu. Kombinacja Intel Ethernet Switch FM5224 i zestawu oprogramowania WindRiver Open Network Software to pierwszy na rynku przełącznik ethernetowy SDN opracowany specjalnie z myślą o mikroserwerach, z wysokim zagęszczeniem, niską latencją oraz 2.5GbE . Rozwiązanie uzupełnia zintegrowany kontroler Ethernet firmy Intel wewnątrz procesora Intel Atom C2000. Razem mogą być użyte do stworzenia rozwiązań SDN dla centrów danych. Przełączniki na bazie Intel Ethernet FM5224 mogą łączyć do 64 mikroserwerów naraz, umożliwiając do 30 procent większą gęstość węzłów i nawet dwukrotne zmniejszenie latencji. Bazują one na platformie Intel Open Network, zaprezentowanej wcześniej tego roku.

Pierwsza prezentacja Silicon Photonics-Powered Rack

Maksymalizacja wydajności centrów danych wymaga licznych innowacji . System RSA Intela pomaga partnerom przeprojektować centra danych w celu uzyskania modułowości komponentów (pamięć, CPU, pamięć operacyjna, sieci). Umożliwia przyporządkowanie zasobów do konkretnych zadań, zależnie od ich wymagań. Intel RSA pozwoli także na łatwiejszą zamianę i konfigurację komponentów przy wdrożeniach chmur obliczeniowych, magazynów danych i rozwiązań sieciowych.
Intel przedstawił pierwsze szafy oparte na systemie Rack Scale Architecture (RSA), wyposażone w nowe procesory Intel Atom C2000, procesory Intel Xeon , przełącznik obsługujący Intel SDN przy konfiguracji „top of rack” i technologię Intel Silicon Photonics. Intel przedstawił też łącznik MXC i światłowód ClearCurve*, opracowane przez Corning*, według specyfikacji Intela. Światłowody są specjalnie zaprojektowane z myślą o pracy z komponentami Intel Silicon Photonics.

Współpraca kładzie nacisk na ogromne zapotrzebowanie na dużą przepustowość w centrach danych. Poprzez przesył fotonów przez cienki światłowód zamiast sygnałów elektrycznych za pomocą miedzianego kabla, nowe technologie są w stanie transferować ogromne ilości danych w niebywałych szybkościach na większe dystanse. Transfery osiągają szybkość do 1,6 terabita na sekundę na odległościach do 300 metrów w centrach danych.

Microsoft i Intel ogłosiły współpracę przy opracowywaniu szaf serwerowych RSA Microsoftu nowej generacji. Cel to zapewnienie jeszcze lepszego wykorzystania istniejących rozwiązań i zwiększenie ich elastyczności w centrach danych Microsoftu.
Rodzina produktów Intel Atom C2000 to ponad 50 rodzajów urządzeń dla mikroserwerów, przechowywania danych i sieci.W najbliższych miesiącach produkty te będą dostępne u dostawców takich jak Advantech, Dell, Ericsson, HP, NEC, Newisys, Penguin Computing, Portwell, Quanta, Supermicro, WiWynn, ZNYX Networks i inni.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ