Infrastruktura i sprzęt IT na zewnątrz

0

Część przedsiębiorców chce odciążyć swoje budżety, ograniczając wydatki na infrastrukturę i urządzenia IT. Rozwój technologii otwiera przed nimi nowe możliwości – informuje Gartner.

Analitycy przewidują, że do 2012 roku, co piąta firma nie będzie posiadać w swoich aktywach serwerów, komputerów czy oprogramowania. Zamiast kupować sprzęt, przedsiębiorstwa wezmą go w leasing, bądź skorzystają z usług świadczonych w modelu cloud computing. Biznes najwyraźniej próbuje przesunąć wydatki na produkty IT z kapitałowych na operacyjne. Brian Gammage, analityk z Gartnera, uważa, że to rozsądna polityka. „W czasach kiedy firmy mogą mieć problemy z zachowaniem płynności, niewielkie zwiększenie OPEX przy jednoczesnym uniknięciu dużych nakładów kapitałowych, jest bardzo dobrym rozwiązaniem” – mówi.

Zdaniem specjalistów, w najbliższych latach wśród przedsiębiorców wzrośnie popularność leasingu urządzeń IT, będzie to jedna z najlepszych metod, aby ograniczyć wydatki kapitałowe. Ale z pomocą właścicielom biznesów przyjdą również nowe technologie. Firmy będą mogły zrezygnować z tradycyjnego modelu, w którym sprzęt jest ich własnością, dzięki większej dostępności hostingu oraz cloud computingu. Przedsiębiorstwa zapłacą jedynie za wykorzystanie oprogramowania, procesorów czy pamięci, bez potrzeby ich zakupu, instalacji czy zarządzania. Niewykluczone, że niektóre firmy zaczną zachęcać pracowników do wykorzystania prywatnego sprzętu, oferując w zamian nieco wyższe wynagrodzenie.

Gartner zauważa, że nowy model nie wszędzie zda egzamin. W wielu organizacjach, gdzie kluczowe jest bezpieczeństwo i zachowanie pewnych restrykcji, np. w branży finansowej czy produkcji, menedżerowie będą niechętnie przekazywać kontrolę nad sprzętem firmom zewnętrznym.

Pozbywanie się przez firmy produktów i systemów teleinformatycznych doprowadzi do kurczenie się wewnętrznych departamentów IT. Oczywiście, taka polityka może negatywnie wpłynąć na zatrudnienie. Gartner przewiduje, że pracownicy, dotychczas odpowiedzialni za infrastrukturę IT, zostaną przeszkoleni i oddelegowani do nowych zajęć.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ