Firma IBM ogłosiła wprowadzenie nowych serwerów LinuxONE oraz dedykowanego im zestawu otwartych aplikacji i narzędzi branżowych. Dzięki rozwinięciu oferty mainframe, jej klienci będą mogli korzystać z bezpiecznych i wydajnych rozwiązań stworzonych z myślą o analityce biznesowej i działaniu w środowisku chmur hybrydowych.
Z myślą o średnich i dużych przedsiębiorstwach, IBM wprowadził LinuxONE, czyli zestaw rozwiązań obejmujący sprzęt, oprogramowanie i usługi. W jego skład wchodzą dwa systemy. Pierwszy z nich – LinuxONE Emperor wykorzystuje serwery IBM z13, dzięki czemu jest najbardziej zaawansowanym systemem Linux na świecie wykorzystującym najszybszy dostępny procesor. W efekcie jest w stanie analizować transakcje w czasie rzeczywistym i zapobiegać na bieżąco oszustwom. System jest skalowalny do 8 tysięcy maszyn wirtualnych lub tysięcy kontenerów – to więcej niż jakikolwiek system oparty na Linuksie. Z kolei LinuxONE Rockhopper to rozwiązane dla klientów z rynków wschodzących, którym zależy na szybkości, bezpieczeństwie i niezawodności serwera, ale mają na niego ograniczone zasoby.
Serwery LinuxONE to rozwiązania oparte na systemie Linux, dysponujące zaawansowanymi możliwościami szyfrowania zarówno w warstwie sprzętowej, jak i oprogramowania, gwarantując poufność danych klienta i przetwarzanych transakcji. IBM zapewnia, że nie tylko oferują większe bezpieczeństwo w porównaniu do rozwiązań wyposażonych w klucze nieszyfrowane, ale i do 28 razy większą wydajność niż standardowe technologie z kluczami szyfrowanymi.
Nowe otwarte oprogramowanie i narzędzia branżowe dla serwerów mainframe
Nowe serwery LinuxONE oraz z Systems będą również w stanie obsługiwać najważniejsze otwarte aplikacje i narzędzia branżowe, w tym Apache Spark, Node.js, MongoDB, MariaDB, PostgreSQL oraz Chef. Są one w stanie działać płynnie na maszynach mainframe, podobnie jak na innych platformach, a ich obsługa nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności.
Serwery LinuxOne będą również zapewniały wirtualizację dzięki zgodności z hipernadzorcami KVM oraz SUSE, z kolei Canonical planuje udostępnić dystrybucję Ubuntu na LinuxOne oraz z Systems.
IBM wspiera rozwój otwartego oprogramowania
Jako wkład w “Open Mainframe Project” realizowany przez Linux Foundation, IBM udostępnił około pół miliona linii kodu. W głównej mierze pochodzi on z oprogramowania do analityki predykcyjnej i pozwala deweloperom na rozwój własnych aplikacji.
Kolejnym działaniem mającym na celu rozwój środowiska otwartego oprogramowania przez IBM było stworzenie chmury LinuxONE Developer Cloud. Funkcjonuje ona jako wirtualny silnik R&D umożliwiający tworzenie, testowanie i wdrażanie aplikacji, w tym mobilnych i działających w chmurach hybrydowych.