HSPA coraz szybsze

0

Ericsson podkręca tempo i bije własny rekord szybkości transmisji danych w technologii HSPA. W lutym podczas konferencji Mobile World Conference w Barcelonie szwedzki producent wycisnął z HSPA 42 Mbit/s. W kwietniu poprawił ten wynik do 56 Mbit/s.

Na wystawie CTIA Wireless, która odbyła się w dniach 1-3 kwietnia 2009 w Las Vegas, udało się uzyskać rekordową przepustowość. Ericsson zademonstrował technologię HSPA multi-carrier połączoną z technologią MIMO, która umożliwia pobieranie danych z szybkością 56 Mbit/s. MIMO zwiększa szczytową prędkość przesyłania danych i efektywność spektralną, a tym samym – przepustowość sieci.

Obecnie trwają prace nad standaryzacją technologii HSPA multi-carrier połączonej z MIMO, a jej wersja komercyjna ma zostać wprowadzona na rynek w 2010 r. Do końca 2009 r. Ericsson będzie obsługiwał komercyjne wdrożenia technologii multi-carrier o maksymalnej przepustowości 42 Mbit/s.

„Rekord osiągnięty dzięki połączeniu technologii MIMO i multi-carrier udowadnia, że technologia HSPA ma duży, wciąż niewykorzystany potencjał. Operatorzy, którzy wybrali urządzenia sieciowe firmy Ericsson, mogą zaoferować swoim klientom najatrakcyjniejsze bezprzewodowe usługi szerokopasmowe” – powiedział Ulf Ewaldsson, wiceprezes i szef działu produktów radiowych w firmie Ericsson.

Ewolucja HSPA
Obecnie komercyjne sieci HSPA mogą zapewnić maksymalny transfer 14,4 Mbit/s. Ericsson zapowiada, że już w połowie bieżącego roku sieci oparte na jego sprzęcie będą mogły obsługiwać technologię MIMO o przepustowości 28 Mbit/s.

W pierwszym etapie ewolucji HSPA zastosowano technologię multi-carrier na kanałach z dwiema częstotliwościami łącza odbiorczego, w połączeniu z modulacją 64 QAM, co umożliwiło pobieranie danych ze maksymalną szybkością 42 Mbit/s. Następnym krokiem jest zwiększenie tej szybkości do 56 Mbit/s za pomocą rozszerzeń, które obecnie są ujednolicane w ramach projektu Generation Partnership Project trzeciej generacji (3GPP), jako standard Release 9. Dodanie do technologii multi-carrier i MIMO wyższej modulacji 64 QAM ma podnieść szczytową prędkość do 84 Mbit/s.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ