Europa Środkowo-Wschodnia liderem we wdrożeniach technologii FTTH/B

0

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej plasują się na czele europejskich rankingów, jeśli chodzi o wzrost liczby abonentów internetu w oparciu o łącza światłowodowe doprowadzane do budynku (ang. Fibre to the Home/Business – FTTH/B). Według Frost & Sullivan, inwestycje w technologię FTTH/B będą jednym z najważniejszych elementów przewagi konkurencyjnej dostawców internetu stacjonarnego w walce z szybko rozwijającym się internetem mobilnym.

Liderem w zakresie wprowadzenia FTTH/B w regionie CEE jest Litwa, gdzie penetracja wśród gospodarstw domowych wynosi ponad 20 procent. Duże rozpowszechnienie technologii światłowodowej w krajach bałtyckich jest w znacznym stopniu wynikiem silnej pozycji operatorów skandynawskich w tym regionie. Najnowsze rozwiązania wdrożone w Skandynawii są w stosunkowo krótkim czasie również wprowadzane na Litwie, Łotwie i w Estonii. Co więcej, wszystkie nowe sieci budowane na Litwie są oparte na światłowodach. Kable miedziane są tam uznawane za technologię przestarzałą i wyeksploatowaną.

Jakkolwiek w Rosji poziom penetracji technologii FTTH/B pozostaje dość niski, z dostępu za pomocą światłowodów korzysta tam ponad milion odbiorców – najwięcej w całej Europie. W związku z tym, że możliwości uzyskania dostępu do infrastruktury operatora zasiedziałego były ograniczone, FTTB stało się rozwiązaniem przyjętym przez wielu największych operatorów, takich jak VimpelCom, Comstar, ER-Telecom i TTK. Wszystkie firmy planują znaczące inwestycje w rozwój sieci światłowodowej.

W innych krajach regionu, takich jak Bułgaria i Rumunia, większość abonentów FTTH/B obsługiwana jest przez niewielkich operatorów. Około 40-50 procent łączy internetowych pochodzi od dostawców LAN/MAN, z których wielu wykorzystuje technologię FTTB. W konsekwencji, wiele linii w Bułgarii i Rumunii oferuje prędkości ponad 10 Mbps. Do najważniejszych firm zapewniających internet szerokopasmowy za pomocą technologii FTTH/B w Bułgarii należą Vestitel, SpectrumNet i Netone. W Rumunii ważnym dostawcą jest firma RCS&RDS, rozwijająca również sieci światłowodowe na Węgrzech.

Ważne rynki internetu szerokopasmowego w regionie, takie jak Polska i Węgry, nie znalazły się w czołówce rankingu krajów wykorzystujących FTTH/B”. Według Frost & Sullivan jedną z przyczyn może być popularność modeli umożliwiających operatorom alternatywnym uzyskanie dostępu do infrastruktury zasiedziałych operatorów telekomunikacyjnych, jak na przykład dostęp do lokalnej sieci abonenckiej (LLU) lub bitstream access (BSA).

Frost & Sullivan uważa, że w ciągu najbliższych kilku lat technologia światłowodowa nie zdominuje DSL. Jednakże zapotrzebowanie na FTTH/B będzie wciąż rosło, przede wszystkim w Rosji i krajach bałtyckich. Znaczącego wzrostu można się także spodziewać w Czechach oraz w Bułgarii i Rumunii, gdzie ogólny stopień penetracji internetu szerokopasmowego wciąż pozostaje niski. W krajach takich jak Polska i Węgry, z silną obecnością modelu BSA, nie należy się spodziewać rozpowszechnienia technologii FTTH/B przed rokiem 2012.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ