Ericsson zapowiedział wprowadzenie na rynek produktów opartych na technologii małych komórek, takich jak radiowe stacje bazowe (RBS) pico ze zintegrowanym dostępem Wi-Fi. Małe komórki będzie można dodawać do sieci w formie tych produktów, wykorzystując zarówno pasma częstotliwości z licencją 3GPP, jak też nielicencjonowane, np. Wi-Fi, które mogą być przenoszone za pomocą tych samych łączy typu backhaul
Dla operatorów jednym z największych problemów jest znajdowanie nowych lokalizacji. Te małe produkty RBS, dzięki dogodnym rozmiarom i elastycznym opcjom transmisji backhaul, znacznie im to ułatwią. Oferta produktów RBS6000 firmy Ericsson zostanie rozszerzona o nowe stacje bazowe pico, które uzupełnią warstwę makro radiowych stacji bazowych w środowiskach o dużym natężeniu ruchu, zwiększając przepustowość i wydajność sieci. Równocześnie Ericsson wprowadza na rynek rozwiązanie Indoor Pico Gateway, które umożliwia wdrożenia wewnątrz budynków w pełni skoordynowane z warstwą makro.
Dla operatorów zapewnienie dużej szybkości i niezawodności mobilnej komunikacji szerokopasmowej nie jest łatwe nawet w najbardziej sprzyjających okolicznościach. W gęstych środowiskach miejskich, np. w centrach wielkich metropolii, gdzie duża liczba abonentów koncentruje się na stosunkowo małym obszarze, osiągnięcie tego celu staje się wyjątkowo trudne.
W takich przypadkach Ericsson proponuje zwiększenie przepustowości sieci w następujący sposób:
– Zwiększenie wydajności warstwy makro poprzez rozszerzenie funkcjonalności istniejących stacji bazowych.
– Zagęszczenie warstwy makro poprzez zwiększenie liczby komórek.
– Dodanie małych komórek do warstwy makro.
Polecanym przez firmę Ericsson rozwiązaniem, jest zastosowanie wszystkich trzech metod w jednej sieci.
Zintegrowane rozwiązanie firmy Ericsson do sieci hetnet zwykle zapewnia operatorom co najmniej o 50% niższe całkowite koszty posiadania warstwy małych komórek w porównaniu z siecią, w której używane są produkty różnych dostawców. Oszczędności te wynikają z integracji, elastyczności łączy backhaul oraz uproszczenia instalacji i obsługi.
Wojciech Urbanek