Elisa i Nokia Siemens demonstrują CSoHSPA

0

Technologia CS (Circuit Switched) over HSPA opracowana przez firmy Nokia Siemens i Elisa przyczyni się do wzrostu wydajności mobilnych sieci, a także zmniejszy zużycie baterii w telefonach komórkowych.

Fiński operator sieci mobilnej Elisa przeprowadził w swojej sieci 3G testy z CSoHSPA, wykorzystując prototypowe urządzenia Nokii. Tradycyjnie mobilne systemy GSM przenoszą głos przez dedykowane kanały w trybie komutacji łączy. Natomiast właściwości CS over HSPA pozwalają na transmisję głosu w pakietach. Operator zapewnia, że użytkownicy mobilnych sieci nie dostrzegą różnić w jakości realizowanych połączeń. Co więcej, rozwiązanie przynosi korzyści zarówno konsumentom, jak i operatorom. Ci pierwsi będą rzadziej ładować swoje przenośne terminale, ponieważ technologia sprawia, że zapotrzebowanie telefonów komórkowych na energię spada o około 50 procent.

Natomiast operatorzy, dzięki wdrożeniu CS over HSPA, mogą nawet dwukrotnie zwiększyć przepustowość sieci. Implementacja standardu nie wiąże się ze zmianami w sieci szkieletowej, a jedynie instalacją prostej aplikacji w sieci radiowej.

Funkcjonalność CSoHSPA jest standaryzowana przez 3GPP (3rd Generation Partnership Project), wspólny projekt kilku organizacji mający na celu rozwój systemów telefonii komórkowej trzeciej generacji 3G. Testy przeprowadzone przez Elisę i Nokia Siemens technologii odkrywają duże możliwości, drzemiące w technologii HSPA, która może jeszcze bardzo długo być doskonałą alternatywą dla LTE.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ