Cloud computing napędzi sprzedaż serwerów

0

Zdaniem IDC w najbliższych latach nastąpi wyraźny wzrost sprzedaży serwerów stymulowany rozwojem środowisk cloud computing, zarówno tzw. chmur zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Przyczyni się do tego większe zainteresowanie chmurami obliczeniowymi, wynikające z kilku czynników: powolnego powrotu koniunktury, starzejących się serwerów w firmach oraz chęci uniknięcia przez menedżerów IT wdrażania złożonych środowisk wirtualnych.

Zgodnie z wynikami opublikowanymi przez IDC firmy wydadzą w 2014 roku 718 milionów dolarów na serwery do budowy publicznych chmur, to o prawie 140 milionów więcej niż w 2009 roku. Znacznie większe inwestycje obejmą budowę prywatnych chmur – z obecnych 7,3 miliarda dolarów wzrosną w tym samym okresie do 11,8 miliarda dolarów.

Zdaniem Katharine Brodercik, analityka z IDC: „Jest teraz dobry moment dla działów IT, żeby na poważnie rozważyć korzystanie z prywatnych i publicznych chmur w celu uproszczenie rozrastającego się środowiska IT”. Przy okazji analitycy z IDC zauważają, że bardziej prawdopodobne jest upowszechnienie się chmur prywatnych, niż publicznych. Aż 44% ankietowanych rozważa już teraz wdrożenie wewnętrznej chmury. Natomiast chmury publiczne będą mniej skoncentrowane na firmach, a raczej adresowane do indywidualnych użytkowników.

IDC definiuje publiczną chmurę jako dostępną dla dużej liczby użytkowników, otwartą na rynek, a nie przeznaczoną dla jednej korporacji. Z kolei prywatne chmury są rozumiane jako środowisko o ograniczonym dostępie, z reguły do jednej firmy.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ