Firma Cisco zaprezentowała System Konwergencji Sieci (NCS – Network Convergence System), zaprojektowany jako podstawa do budowy bardziej skalowalnej, inteligentnej i elastycznej infrastruktury internetowej.
Cisco NCS to system konwergencji, służący do wirtualizacji usług telekomunikacyjnych oraz konsolidacji infrastruktury, pozwalający dostawcom i operatorom telekomunikacyjnym na oferowanie klientom lepszej jakości usług. Rodzina produktów NCS, wykorzystująca ponad 100 patentów, wraz z wiodącymi w branży routerami z serii CRS i ASR stanowi podstawę infrastruktury sieciowej i łączy poszczególne jej architektury, oferując następujące korzyści:
- Skalę: NCS to jedyny system zbudowany z myślą o działaniu w skali petabitowej, mogący obsługiwać miliardy zdarzeń w ramach jednej, połączonej infrastruktury. Cisco NCS jest w stanie przenieść całą zawartość serwisu Netflix w mniej niż jedną sekundę.
- Sprawność: NCS to pierwszy na świecie programowalny, konwergentny system, zaprojektowany z myślą o zaawansowanych możliwościach wirtualizacyjnych. NCS rozszerza, łączy, kontroluje i reaguje na wydarzenia zachodzące w ramach aplikacji, sieci i centrów danych, zarządzając i przenosząc zasoby sieciowe i obliczeniowe w ramach architektury, gdziekolwiek i kiedykolwiek są potrzebne, w czasie rzeczywistym.
- Wydajność: Wdrożony jako część architektury Cisco ONE, wykorzystującej i rozszerzającej możliwości SDN/NFV, Cisco NCS może pomóc operatorom sieci w obniżeniu całkowitego kosztu posiadania o 45 proc. przy jednoczesnej redukcji zużycia energii o 60 proc.
NCS wykorzystuje następujące rozwiązania
- Najbardziej skalowalny, programowalny układ krzemowy: NCS zbudowany jest w oparciu o najnowszy, zintegrowany procesor sieciowy Cisco nPower X1, składający się z 4 miliardów tranzystorów, który oferuje zupełnie nowy poziom wydajności, przepustowości, funkcjonalności, programowalności i skalowalności, niespotykany w innych procesorach sieciowych.
- Inteligentną konwergencję dla optymalizacji i uproszczenia sieci: Cisco NCS umożliwia konwergencję sieci IP i sieci optycznych i może w łatwy sposób zostać zintegrowany z Cisco Unified Computing System oraz korzystać z funkcjonalności Dynamic Fabric Automation. Konwergencja ta pozwala NCS działać jako elastyczny, programowalny fundament infrastruktury sieciowej, dzięki któremu zasoby centrum danych i sieci (w tym sieci optycznych) mogą być relokowane w czasie rzeczywistym, pozwalając dostawcom usług na zwiększenie szybkości obsługi przy jednoczesnym uproszczeniu całej architektury i obniżeniu kosztów operacyjnych.
- Zaawansowane możliwości wirtualizacji: Konwergencja części składowych NCS, całego systemu i możliwości wirtualizacyjnych architektury pozwalają na orkiestrację usług i zasobów fizycznych i wirtualnych – niezależnie od ich lokalizacji – tak, jakby były częścią jednolitego systemu korzystającego z rozwiązań Cisco Prime i Cisco Quantum. Zaawansowane funkcje wirtualizacyjne pozwalają dostawcom usług na elastyczne skalowanie zasobów sieciowych i obliczeniowych, wykorzystując konfiguracje multi-chassis, które mogą być zarządzane tak, jakby były pojedynczym rozwiązaniem. Jeśli dopuszczalne obciążenie systemu w którejś części sieci zostanie przekroczone, NCS przenosi funkcje panelu kontrolnego do serwerów UCS i korzysta z niemal nieograniczonych możliwości, jakie oferują najlepsze w swojej klasie serwery blade Cisco. Dostawcy usług mogą błyskawicznie skalować i wyznaczać nowe zadania swoim infrastrukturom, tak aby sprostać zapotrzebowaniu na nowe, dynamiczne usługi epoki Internetu Wszechrzeczy. Ponadto, wirtualizacja architektury pozwala NCS na wykorzystywanie możliwości, jakie daje wirtualizacja funkcji sieciowych (NFV) czy UCS, umożliwiając zautomatyzowaną orkiestrację funkcji i wirtualne umiejscowienie usług tam, gdzie w danym momencie są potrzebne
.
Rodzina produktów Cisco NCS składa się z 3 kluczowych elementów, które mogą być zarządzane jako pojedynczy, zintegrowany system, co usprawnia biznes i upraszcza sposób jego działania.
- NCS 6000 wyposażony jest w pierwszą w branży kartę liniową o przepustowości 1 Tb/s, sloty o przepustowości 5 Tb/s przy przepustowości całego systemu rzędu 1,2 Pb/s. System ten, wspierający konwergencję środowisk IP i optycznych, jest już dostępny na rynku.
- NCS 4000 będzie oferował przepustowość 400 Gb/s na gniazdo, przy przepustowości 6,4 Tb/s dla całego systemu. NCS 4000 dostępny będzie w pierwszej połowie 2014 roku w konfiguracji pojedynczej, back-to-back oraz multi-chassis. System będzie wspierał technologie OTN (optical transport network), DWDM (dense wavelength division multiplexing) oraz standardy SONET (Synchronous Optical NETwork) i Ethernet.
- NCS 2000 łączy sieci przesyłowe DWDM z szybkością ponad 100 Gb/s, wspierając przy tym dynamiczną konfigurowalność sieci 96-kanałowymi, inteligentnymi funkcjami ROADM nowej generacji.