Cisco prognozuje 10-krotny wzrost globalnego ruchu w sieciach mobilnych

0

W Polsce do roku 2019 ruch w sieciach mobilnych wzrośnie jeszcze bardziej, bo aż 13-krotnie, wynika z badania Cisco Visual Networking Index (VNI) Mobile Forecast.

Cisco prognozuje 10-krotny wzrost globalnego ruchu w sieciach mobilnych w ciągu najbliższych pięciu lat: z 30 eksabajtów w roku 2014 do 292 eksabajtów w roku 2019. Dla porównania, 292 eksabajty to:

  • 292 razy więcej niż cały ruch w sieciach IP (stacjonarnych i mobilnych) w 2000 roku;
  • ilość danych równa 65 bilionom zdjęć zamieszczonych np. na Instagramie, co w przeliczeniu na każdego mieszkańca globu daje 23 zdjęcia zamieszczane codziennie przez cały rok;
  • ilość danych równa 6 bilionom filmów wideo zamieszczonych np. w serwisie YouTube, co w przeliczeniu na każdego mieszkańca globu daje ponad 2 filmy zamieszczane codziennie przez cały rok.

Według Cisco głównymi czynnikami wpływającymi na tak znaczny wzrost ruchu mobilnego są rosnąca popularność i coraz większe możliwości smartfonów i tabletów, renesans laptopów (w tym rozwiązań 2w1, łączących funkcje laptopa i tabletu) oraz wzrost znaczenia połączeń i aplikacji M2M (machine-to-machine) przy jednoczesnym upowszechnianiu dostępu do coraz szybszych sieci komórkowych.

W roku 2014, 88 proc. globalnego ruchu w sieciach mobilnych stanowił ruch generowany przez tzw. „połączenia inteligentne” (smart connections), a więc takie, które obejmują urządzenia mobilne, oferujące zaawansowane możliwości multimedialne, wysoką moc obliczeniową i wydajność oraz łączność w standardzie 3G lub wyższym. W roku 2019 „inteligentny ruch” (smart traffic) stanowił będzie 97 proc. ogólnego ruchu w sieciach mobilnych.

W perspektywie globalnej, w roku 2017 sieci 3G wyprzedzą sieci 2G w kategorii najczęściej używanej technologii łączności komórkowej. W Europie Zachodniej zmiana ta już nastąpiła, w Europie Środkowej i Wschodniej nastąpi w tym roku. W roku 2019 sieci 3G będą globalnie obsługiwać 44 proc. połączeń mobilnych, a sieci 4G – 26 procent. Jednocześnie ten drugi rodzaj połączeń odpowiadać będzie za 68 procent globalnego ruchu w sieciach mobilnych.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ