Bell Labs bije rekord transmisji optycznej

0

Centrum badawcze Alcatel-Lucent Bell Labs ustanowiło nowy rekord transmisji optycznej, pokonując barierę 100 Pb/s (100 mln Gb/s) w jednym kilometrze kabla. Jest to odpowiednik przesyłania przez kabel transoceaniczny 400 płyt DVD na sekundę.

Eksperyment polegał na przesyłaniu odpowiednika 400 płyt DVD na sekundę na odległość 7000 km, odpowiadającą mniej więcej odległości między Paryżem a Chicago. Jest to największa przepustowość osiągnięta na odległości transoceanicznej. Przekracza ona dziesięciokrotnie przepustowość uzyskiwaną w dzisiejszych najbardziej zaawansowanych komercyjnych kablach podmorskich.

Naukowcy z centrum badawczego Bell Labs w Villarceaux (Francja) wykorzystali 155 laserów, przy czym każdy z nich działał z inną częstotliwością i przesyłał 100 gigabitów danych na sekundę. Pozwoliło to badaczom osiągnąć zwiększyć wydajność standardowej technologii WDM (Wavelength Division Multiplexing — zwielokrotnienie z podziałem falowym).

Ten rekordowy wynik został osiągnięty poprzez przemnożenie liczby laserów przez ich szybkość transmisji równą 100 Gb/s i następnie przemnożenie tak uzyskanego zagregowanego wyniku równego 15,5 Tb/s przez odległość 7000 km, na którą przeprowadzono transmisję. Kombinacja szybkości i odległości wyrażana w bitach na sekundę na kilometr (b/skm) jest standardową metodą pomiaru transmisji optycznej.

Transmisji dokonywano przez sieć, której regeneratory (urządzenia wykorzystywane do utrzymywania odpowiedniej mocy sygnału optycznego na dużych odległościach) były oddalone od siebie o 90 km. Wyzwaniem związanym z utrzymaniem transmisji na takich odległościach były szumy (zakłócenia w sygnałach) pojawiające się w miarę wzrostu szybkości transmisji.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ