ASUS RT-AC66U – Test IT Focus

0

RT-AC66U to funkcjonalny router Wi-Fi firmy ASUS, który umożliwia bezprzewodowe przesyłanie wielu strumieni wideo w jakości HD z łączną szybkością do 1,75 Gb/s. Technologia ASUS AiRadar inteligentnie wzmacnia połączenia między urządzeniami bezprzewodowymi zapewniając pokrycie zasięgiem większy obszaru domu lub biura.

Po otwarciu pudełka uwagę przykuwa wykonana z wysokiej jakości materiału imitującego karbon obudowa urządzenia, której dodatkowego blasku nadają podświetlane na niebiesko diody kontrolne. Dołączony do zestawu stojak umożliwia postawienie routera w pozycji pionowej. Całość psuje dość duży rozmiar samego urządzenia i dołączanych do niego anten. Na plus należy zaliczyć długi kabel zasilania, który pozwala umieścić router z dala od gniazdka z prądem oraz obszerna dokumentacja w języku polskim.

Zarządzanie przez przeglądarkę

Mocną stroną ASUS-a jest intuicyjny w obsłudze, webowy interfejs zarządzania. Na ekranie podsumowania widzimy stan połączenia z internetem, informacje o poziomie zabezpieczeń sieci Wi-Fi oraz listę urządzeń podłączonych do każdego z dwóch portów USB. Funkcja Quick Installation Setup (QIS) pomaga w szybkim skonfigurowaniu routera, dzięki czemu jest ono gotowe do pracy zaraz po uruchomieniu.
Interfejs webowy oferuje szybki dostęp do najprzydatniejszych – z punktu widzenia użytkownika domowego – funkcji routera – Mapa sieci, Sieć gościnna, Menadżer ruchu, Kontrola rodzicielska, Aplikacja USB oraz AiCloud.

Funkcje USB

Urządzenie ma wbudowane dwa porty USB 2.0, które można wykorzystać do podłączenia zewnętrznego dysku lub drukarki. Oprogramowanie ASUSWRT umożliwia współdzielenie plików i drukarek w sieci domowej oraz internecie. Ma wbudowany serwer multimediów, który pozwala na strumieniowanie materiałów multimedialnych do dowolnych urządzeń zgodnych z DLNA oraz iTunes. Klient HTTP oraz sieci P2P (BT, NZB, ED2K) pozwala na pobieranie i zapisywanie plików na zewnętrznym dysku, bez konieczności używania komputera PC. ASUS RT-AC66U obsługuje modemy 3G/LTE, umożliwia utworzenie do 6 sieci bezprzewodowych dla gości oraz uruchomienie serwera VPN zapewniającego szyfrowany, zdalny dostęp do zasobów sieci lokalnej.

Wsparcie dla chmury

ASUS RT-AC66U współpracuje z chmurą AiCloud, która umożliwia zdalny dostęp do plików znajdujących się w sieci domowej z komputera lub smartfona za pomocą dedykowanej aplikacji dla urządzeń z systemem Android i iOS. Z kolei funkcja Smart Sync aktualizuje multimedia i dokumenty użytkownika na wszystkich urządzeniach podłączonych do prywatnej chmury.

ASUS PCE-AC66

Do testów otrzymaliśmy również kartę sieci bezprzewodowej ASUS PCE-AC66, która w połączeniu z routerem RT-AC66U, pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 1,3 Gb/s. Adapter wyposażono w interfejs PCI Express, do instalacji w komputerze stacjonarnym. Urządzenie obsługuje standard 802.11ac, a dzięki konstrukcji anten o wysokiej mocy nadajnika pozwala wyeliminować martwe punkty i zwiększyć zasięg sieci Wi-Fi nawet o 150% w porównaniu z innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. W zestawie z kartą znajdziemy namagnesowaną przystawkę, która dzięki dołączonym kablom, umożliwia ustawienie anten z dala od komputera.

ASUS RT-AC66U
Plusy:

  • dwa wielofunkcyjne porty USB 2.0,
  • funkcja AiRadar poprawiająca osiągi sieci WI-Fi,
  • wsparcie dla chmury AiCloud,
  • wbudowany klient HTTP i sieci P2P,
  • serwer VPN,
  • obsługa modemów 3G/LTE.

Minusy:

  • spore rozmiary routera i anten,
  • brak przycisku szybkiego włączania/wyłączania sieci Wi-Fi.

asus_rt-ac66u_usb_modem.pmg
asus_rt-ac66u_wireless_professional.png
asus_rt-ac66u_vpn_server.png

Powrót do głównego artykułu: Testy routerów bezprzewodowych dla Soho

Przeczytaj: Raporty ITfocus – Routery bezprzewodowe dla SOHO

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ