Anaplan wypowiada wojnę gigantom

0

W erze cloud computingu i wielkich zbiorów danych więszkość firmy korzysta z przestarzałego oprogramowania. Amerykańska firma Anaplan zamierza odświeżyć zburzyć skostniały ład na rynku aplikacji.

Anaplan w przeciwieństwie do wielu starupów z Krzemowej Doliny, nie powstał w garażu Palo Alto, lecz na farmie w północnej Anglii. Ale to nie jedyna różnica. W ciągu dziewięciu lat firma otworzyła 14 biur na całym świecie i pozyskała 50 tys. klientów. Co ciekawe, około 60 procent przychodów ze sprzedaży Anaplan pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych.

Z Fredem Laluyaux, CEO firmy Anaplan, spotykamy się w San Francisco. Początek prezentacji raczej nie wciska w fotel. Słyszymy kilka frazesów o zmieniającym się świecie IT, o nowej ekonomii, Uberze oraz Airbnb. Ale wraz z upływem czasu robi się coraz ciekawiej. – Dlaczego ludzie korzystają z arkuszy kalkulacyjnych takich jak Excel? Ponieważ są do nich przyzwyczajeni je znają. Tymczasem to archaiczne rozwiązania, ograniczone dwoma wymiarami, które nie nadąża za zmianami w świecie nowych technologii – mówi Fred Laluyaux. Trudno z tym polemizować, tym bardziej, że pierwszy arkusz kalkulacyjny VisiCalca został opracowany w 1978 roku – trzy lata przed nadejściem komputera PC. Choć niedługo upłyną trzy dekady, Excel wydaje się być nieśmiertelny. Czy Anaplan będzie jego zabójcą? Oprogramowanie tego startupu, oferowane w modelu cloud, wykonuje zaawansowane zadania związane z planowaniem i modelowaniem finansowym, a wszystko za jednym kliknięciem myszy. Fred Laluyaux prezentuje możliwości oprogramowania wykorzystując jeden z modeli. System w mgnieniu oka wykonuje zawiłe operacje. – Ten model posiada 328 miliony komórek, ale to stosunkowo niewielka ilość – tłumaczy Fred Laluyaux. Anaplan opatentował technologię in memory Hyperblock, pozwalającą na zarządzanie bilionami komórek i obsługę tysięcy użytkowników, a także planowanie nieograniczonej ilości scenariuszy. Elastyczność i skalowalność dodatkowo poszerza Anaplan App Hub, udostępniający klientom dostęp do 100 gotowych aplikacji. Anaplan to taki Excel na sterydach – uśmiecha się Fred Laluyaux.

Kto korzysta z platformy Anaplan? Duże koncerny. Anaplan posiada 325 klientów w 21 krajach, a wśród nich grube ryby, takie jak HP, Kimberly-Clark, Procter & Gamble, Pandora czy Intel McAfee. W ostatniej z wymienionych firm Anaplan zastąpił Excela oraz Oracle Hyperion – uśmiecha się Laluyaux. Co dalej? Plany są bardzo ambitne – w przyszłym roku firma zamierza obsługiwać 450 tys. klientów, zaś milion do 2018 roku. Wprawdzie te liczby wypadają blado na tle takich gigantów jak SAP czy Oracle, ale oba koncerny posiadają szersze portfolio produktów. – Naszymi największymi konkurentami są Oracle, SAP, IBM. Cierpliwie inwestujemy w ludzi, a także w silnik oprogramowania, który jest naszą tajną bronią – wyjaśnia Laluyaux

W pierwszym półroczu 2016 roku fiskalnego 2016 przychody firmy wzrosły o 134%. Tego typu przyrosty są cechą charakterystyczną startupów. Laluyaux zdradza nam jedynie, że firma jak na razie nie przynosi zysków, co wynika z inwestycji w technologię i wykwalifikowaną kadrę. Według kalkulacji Reutersa roczne przychody startupy mogą oscylować wokół 45 mln euro.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ