Alcatel-Lucent ułatwi wdrożenie sieci 1 Gb/s.

0

Firma Alcatel-Lucent poinformowała o utworzeniu pierwszych komercyjnych sieci dostępowych o przepustowości 1 Gb/s, opartych na produktach wykorzystujących technologię gigabitowych pasywnych sieci optycznych GPON. Producent rozszerzył ofertę terminali sieci optycznej ONT, wykorzystujących technologię GPON, o pięć nowych modeli, obsługujących sieci o przepustowości 1 Gb/s.

Dostęp do sieci gigabitowych — czy to w domu, czy w biurze — nie jest kwestią odległej przyszłości. Wymagania na przepustowość rosną średnio o 20% rocznie. Dlatego dostawcy usług w różnych krajach nie tylko zaczęli przygotowywać swoje sieci na udostępnianie usług stacjonarnego dostępu szerokopasmowego nowej generacji, ale już teraz oferują swoim klientom dostęp do sieci 1 Gb/s. Innowacyjne projekty w tej dziedzinie realizują firmy EPB z Chattanooga (Tennessee, Stany Zjednoczone), Hong Kong Broadband Network Ltd oraz ZON Multimedia (Portugalia). Każda z nich korzysta ze sprzętu firmy Alcatel-Lucent obsługującego gigabitowe pasywne sieci optyczne.

Rozszerzona oferta firmy Alcatel-Lucent w zakresie terminali GPON ONT obejmuje dodatkowe urządzenia do obsługi połączeń 1 Gb/s. Umożliwiają one dostawcom usług zwiększenie szybkości sieci (do 1 Gb/s). Wśród najnowszych modeli terminali ONT producent wyróżnia HPNA ONT, „mini” ONT oraz MDU ONT:

– Terminal ONT z certyfikatem Home Phoneline Networking Alliance (HPNA) obsługuje sieć o przepustowości 1 Gb/s przy użyciu dwóch portów Gigabit Ethernet. Dzięki wykorzystaniu istniejącego okablowania (kable koncentryczne) czas instalacji abonenckich łączy FTTH ulega znacznemu skróceniu — nie jest konieczne układanie nowych kabli Ethernet typu Cat5.
– Terminal „mini” jest nieco większy niż pudełko zapałek — to jeden z najmniejszych modeli terminali ONT dostępnych na rynku.
– Terminal ONT dla budynków wielorodzinnych został wyposażony w 16 portów VDSL2. Stanowi rozwiązanie w przypadku instalacji światłowodowych w budynkach, w których wykorzystanie już istniejących kabli miedzianych jest na ogół najszybszą i najbardziej ekonomiczną metodą zapewnienia użytkownikom końcowym dużej przepustowości sieci.

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ