Inteligentne urządzenia do noszenia stymulują rynek czujników

0

Przy spadających zyskach ze sprzedaży smartfonów i tabletów, sektor urządzeń mobilnych typu wearable, czyli przeznaczonych do noszenia na ciele, postrzegany jest przez producentów czujników jako nowe źródło zysków. Sektor inteligentnej elektroniki zyska nowy wymiar poprzez wejście na rynek takich gigantów w dziedzinie produkcji sprzętu i oprogramowania, jak Google, Apple, Samsung czy Intel.

Według nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt. „Rozwój rynku inteligentnej elektroniki do noszenia napędzany przez czujniki”, (ang. Wearable Electronics Enabled by Sensors), (https://www.frost.com/ma96) wynika, iż rynek czujników przyniósł w roku 2014 przychody na poziomie 108 mln USD, a oczekuje się, że do 2020 roku nastąpi gwałtowny wzrost przychodów do poziomu 800 mln USD.

„Rosnąca średnia długość życia oraz wzrastająca świadomość w zakresie monitorowania zdrowia i aktywności fizycznej napędzają popularyzację i coraz szersze zastosowanie urządzeń przeznaczonych do noszenia na ciele”, stwierdza Sankara Narayanan, starszy analityk Frost & Sullivan w zespole Measurement and Instrumentation. „Oprócz zastosowań w takich dziedzinach jak ochrona zdrowia, medycyna, fitness & wellness, na rynku urządzeń mobilnych noszonych na ciele zostało wprowadzonych niedawno kilka zupełnie nowych produktów, takich jak wyświetlacze HUD (ang. head-up display), inteligentne zegarki, inteligentne materiały, opaski na rękę oraz okulary, użytkowane przez różne pionowe segmenty konsumentów i branż. Wraz z rosnącą potrzebą gromadzenia rozmaitych danych fizjologicznych oraz chęcią użytkowników do czerpania konkretnych informacji o swojej aktywności, urządzenia do noszenia na ciele będą wykorzystywać coraz bardziej zaawansowane i kompleksowe rozwiązania elektroniczne oraz czujniki.”

Ponieważ ekosystem elektroniki przeznaczonej do noszenia na ciele jest złożony, do osiągnięcia sukcesu na tym polu firmy muszą dysponować wiedzą zarówno w zakresie sprzętu, jak i oprogramowania. Wiele firm nie dysponuje odpowiednimi umiejętnościami, by zaprojektować takie produkty od podstaw. Ponadto, konieczność wbudowania w tego typu urządzenie dużej liczby czujników stwarza poważne problemy dotyczące czasu pracy baterii, czy też czasu wymaganego do wprowadzenia urządzenia na rynek.

Zatem to właśnie platformy czujnikowe, a nie pojedyncze czujniki, będą stały za innowacjami w tego typu urządzeniach mobilnych i pozwolą skrócić czas od momentu ich zaprojektowania do wprowadzenia urządzenia na rynek. Firmy tworzące platformy czujnikowe, dysponując doświadczeniem i wiedzą w dziedzinie czujników, przetwarzania niskonapięciowego oraz łączności bezprzewodowej, mogą zaprojektować rozwiązania wyposażone w żądaną liczbę czujników, a jednocześnie zapewnić długi czas pracy baterii danego urządzenia oraz zredukować zużycie energii.

„Platformy czujnikowe wypełniają lukę w wiedzy między sprzętem a oprogramowaniem, umożliwiając szybkie tworzenie prototypów urządzeń do noszenia na ciele oraz pomagając ich projektantom tworzyć własne projekty sprzętowe”, dodaje Narayanan.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ