Pierwsze liczniki do pomiaru energii elektrycznej pojawiły się 120 lat temu. Ale dopiero teraz przechodzą prawdziwą metamorfozę. Firma analityczna Pike Research przewiduje, że w najbliższych latach nastąpi zmiana warty, a przyszłość należy do inteligentnych liczników, tzw. smart meters.
Inteligentne liczniki łączy kilka istotnych cech, m.in. automatyczne przesyłanie (za pośrednictwem sieci bezprzewodowych), zarządzanie i wykorzystanie danych pomiarowych. Kolejnym wyróżnikiem jest dwustronna komunikacja, czyli zdalny przesył danych pomiarowych z licznika oraz przekazywanie informacji do licznika, np. konfiguracja na odległość czy zdalne odłączanie zasilania.
Od lat liczniki były wykorzystywane wyłącznie do rozliczania zużycia energii, gazu czy zasobów wodnych. W przypadku nowoczesnych rozwiązań pojawiają się dodatkowe możliwości. Konsumenci w czasie rzeczywistym mogą odczytywać dane dotyczące zużycia energii, mają dostęp do graficznych zestawień obrazujących wykorzystanie energii w ciągu dnia, tygodnia itp.
Inteligentne liczniki to dobry sposób na efektywne zarządzanie zasobami energetycznymi zarówno w firmie, jak i w domu. Służby komunalne są zainteresowane przesuwaniem czasu wykorzystania energii z tzw. godzin szczytu energetycznego. Na przykład użytkownik zmywarki do naczyń będzie mógł, dzięki danym z inteligentnych liczników, zaprogramować pracę urządzenia np. na środek nocy, kiedy zużycie zasobów będzie najbardziej efektywne.
Jak wynika z danych firmy analitycznej Pike Research, do końca 2015 r. na całym świecie będzie zainstalowanych ponad 250 milionów urządzeń pomiarowych typu smart meters, a poziom nasycenia osiągnie wówczas 18%. Dla porównania pod koniec 2008 r. globalna liczba zainstalowanych inteligentnych liczników wynosiła 48 milionów.
Na razie adaptacja smart meters najszybciej postępuje w Europie. Niemniej analitycy z Pike Research uważają, że za sześć lat prowadzenie przejmie Ameryka Północna, gdzie co drugi zainstalowany licznik będzie należeć do grupy inteligentnych urządzeń pomiarowych.
Sam rynek smart meters według Pike Research podzieli się na dwa segmenty – jeden z nich obejmie liczniki podstawowe umożliwiające dwustronną komunikację, natomiast drugą grupę stworzą liczniki zaawansowane, które oprócz standardowych funkcji oferują możliwość zdalnego wyłączania domowych urządzeń.
Źródło: http://news.cnet.com
Wojciech Urbanek