Rozmowa z Małgorzatą Kasperską – dyrektor zarządzającą Emerson Network Power
Jaką strategię green oferuje Emerson Network Power?
– Nasza strategia ma nazwę własną – Energy Logic. To globalna koncepcja, która powstała we współpracy Emerson Network Power z głównymi menedżerami data center i ośrodkami naukowymi na amerykańskim rynku. Koncepcja jest unikalna, spójna, skompresowana, i – wbrew temu, co sugerowałaby nazwa – dotyczy nie tylko energii. Ma na celu pokazać całościowy sposób podejścia do modernizacji i optymalizacji centrum przetwarzania danych.
Ta uniwersalna strategia może być stosowana w każdym data center i w obliczu podwyżek cen energii w Polsce trafia w potrzeby polskich klientów. Koncepcja nie odnosi się wyłącznie do nowo powstających serwerowni, można ją wdrażać na dowolnym etapie ich istnienia. To filozofia działania, ale nie tylko teoretyczna. Strategia Energy Logic została zweryfikowana w praktyce, jej poszczególne kroki przetestowaliśmy w realnej, istniejącej dużej serwerowni.
Koncepcja jest mapą drogową prowadzącą do znacznego obniżenia kosztów energii elektrycznej zużywanej w data center, a dodatkowym efektem jej wdrażania jest uwolnienie przestrzeni pod ewentualną przyszłą rozbudowę oraz uwolnienie tzw. mocy chłodniczej oferowanej przez klimatyzację precyzyjną również pod kątem rozbudowy, a także usprawnienie pracy systemów zasilania. Efekty towarzyszące przynoszą więc ogromne korzyści.
Na polskim rynku dopiero zaczęliśmy prezentować tę koncepcję naszym czołowym klientom, ale od razu spotkała się z gigantycznym zainteresowaniem.
Czy zainteresowanie w Polsce koncepcją ograniczenia zużycia energii wynika ze społecznej odpowiedzialności, czy z potrzeby oszczędzania?
– Zwiększone zainteresowanie energooszczędnością wiąże się z uwolnieniem cen energii na początku tego roku, co szczególnie odczuły przedsiębiorstwa. Klienci indywidualni jeszcze nie są tego świadomi, ale ze wzrostem temperatury na zewnątrz, gdy zaczną wykorzystywać systemy klimatyzacji, również oni powinni się spodziewać wzrostu rachunków. W efekcie im mniej energii będziemy zużywać, tym mniejsze rachunki zapłacimy i tym lepiej przysłużymy się środowisku naturalnemu.
Nasza koncepcja nie sprowadza się tylko do wprowadzania oszczędności w zużyciu energii przez systemy zasilania czy klimatyzacji precyzyjnej, ale jest to koncepcja całościowa, która obejmuje wszystkie urządzenia po stronie IT, od serwerów, przez systemy wspierające ich pracę, po systemy IT po stronie odbioru i dostawy energii. Składa się z dwóch części: software’owej dotyczącej zarządzania poborem energii przez serwery, obejmującej również wirtualizację, oraz sprzętowej po stronie infrastruktury, czyli zastosowanie efektywnych systemów zasilania i klimatyzacji.
Największe efekty uzyskuje się, gdy zawarte w strategii poszczególne kroki realizowane są we właściwej sekwencji, od początku do końca.
Jakie rozwiązania green IT mają szansę najszybciej stać się popularne wśród polskich przedsiębiorstw?
– Oczywiście te, które dadzą najszybsze zwroty z inwestycji. I nie tylko w Polsce. Duże oszczędności może przynieść optymalizacja infrastruktury IT. Nasza koncepcja wykazuje, że połowę kosztów zużycia energii generuje sprzęt IT. Oszczędności w dużej mierze można uzyskać dzięki modyfikacjom systemów klimatyzacji, wiążąc je ze zmianami w infrastrukturze IT.
Tam, gdzie to jest możliwe, należałoby instalować serwery kasetowe (blade), choć same generują ok. 1% oszczędności, ich zainstalowanie daje ogromne oszczędności po stronie klimatyzacji precyzyjnej, która odbiera ciepło z serwerów, np. umożliwia zastosowanie bardziej efektywnych systemów klimatyzacyjnych wysokiej gęstości. Niektóre inwestycje można przeprowadzić, nie ponosząc żadnych kosztów, ale potrzebna jest do tego współpraca działów IT.
Wydawałoby się, że do dobrych praktyk należy odpowiednie sytuowanie w serwerowni gorących i zimnych korytarzy, ale rzeczywistość pokazuje, że te dobre praktyki nie są powszechnie stosowane. W przypadku dość chaotycznie zabudowanych serwerowni klimatyzacja precyzyjna nie jest w stanie właściwie spełniać swojej roli. Często urządzenia dmuchają na siebie, a skoncentrowanie ciepła w jakimś zakątku serwerowni sprawia, że klimatyzacja precyzyjna nie jest w stanie go odebrać (tak tworzą się gorące punkty, tzw. hot spots).
Ponadto w centrach danych stoją często serwery widmowe, nadmiarowe, kupione na innym etapie lub przenoszone z innych lokalizacji. Nie są używane, ale konsumują energię elektryczną. Często powierzchnie nie są zagospodarowane, a tymczasem klimatyzacja przepycha przez nie chłód w sposób nieproduktywny. Są sposoby na przebudowanie całej serwerowni i infrastruktury, które wymagają jedynie ludzkiej pracy, a nie zakupu sprzętu. Efekty widać natychmiast.
Wielu naszych klientów, którzy aktualnie budują serwerownie, wykorzystuje niektóre elementy naszej koncepcji, np. energooszczędne systemy klimatyzacji precyzyjnej, rozwiązania obejmujące ekstremalne obciążenia mocy, wirtualizację i zarządzanie energią.
Energy Logic sprowadza się do tego, żeby zoptymalizować każdy element, począwszy od procesora, przez serwer po stronę software’ową i infrastrukturalną. Całe rozwiązanie daje redukcję praktycznie o połowę poboru energii.
Jak wygląda polski rynek w ocenie Emerson Network Power?
– W odniesieniu do rynków Europy Zachodniej polski rynek cały czas rośnie (zarówno w obszarze klimatyzacji, jak i UPS), mniej więcej w podobnym tempie, z roku na rok od 7 do 9%. Wzrost ten jest znacznie szybszy niż w Europie Zachodniej, gdzie wynosi on ok. 2-3%. Analitycy zgodnie przyznają, że polski rynek nadal będzie rosnąć.
Z kolei od rynków środkowowschodnich polski rynek także się różni, bo nie do końca kieruje się jedynie ceną, co jest dobrym prognostykiem. Zawartość merytoryczna oferty ma coraz większe znaczenie. Odeszliśmy od postrzegania produktów przez pryzmat ceny, która dawniej była jedynym kryterium.
W koncepcji Energy Logic nie mówimy o cenach, tylko o rozwiązaniach i korzyściach w postaci mniejszych kosztów energii oraz lepszego zagospodarowania powierzchni. Te rozwiązania są trochę droższe od standardowych, ale przynoszą zwroty z inwestycji w ciągu 6-8 miesięcy, czyli szybciej niż realizuje się data center, co zwykle trwa wiele lat. Nawet serwerów nie wymienia się tak szybko.
Polscy klienci wykazują duże zainteresowanie nowymi technologiami, szybko podejmują decyzje, jeśli tylko są przekonani do wybranych rozwiązań. Gdy zaczęliśmy oferować urządzenia klimatyzacji precyzyjnej z naszymi sprężarkami digital scroll, polscy klienci znaleźli się pod względem liczby wdrożeń w czołówce w Europie.
Według analityków kryzys powinien przyspieszyć rozwój rynku green IT. Czy rzeczywiście?
– My widzimy stałe zainteresowanie rynku. Rozwiązania energooszczędne to od zawsze był konik Emersona, ale ostatnio koncentracja na opracowywaniu energooszczędnych rozwiązań jest jeszcze silniejsza. To kierunek numer 1 nie tylko w związku z kryzysem. Ceny energii rosną wszędzie.
Spodziewamy się, że nasze UPS-y i systemy klimatyzacji precyzyjnej spotkają się z jeszcze większym zainteresowaniem. Widzimy istotne różnice między klimatyzacją standardową i energooszczędną. Sprzęt, od serwerów na agregatach prądotwórczych kończąc, kosztuje krocie. W kosztach całego data center urządzenia dodatkowe (UPS, systemy klimatyzacji) to wydatki rzędu 2%, czyli niewielki procent kosztu całej budowy. Różnice w cenie budowy serwerowni standardowej i energooszczędnej są więc pomijalne, a korzyści ogromne.
A co Emerson przedsięwziął w celu zmniejszenia własnego śladu ekologicznego?
– Globalnie korzystamy z ofert stowarzyszonych producentów, którzy działają na rzecz zdrowego środowiska. Jeśli kupujemy jakieś serwery czy laptopy to takie, w których zaimplementowano ekologiczne rozwiązania.
Nie prowadzimy żadnych spektakularnych akcji, staramy się natomiast uświadamiać klientów, np. przypominać im o zbliżających się terminach wymiany czynnika chłodniczego. We wszystkich rozwiązaniach stosujemy czynniki ekologiczne, a w przypadku istniejących starszych – zalecamy wymianę. Czasem wymaga to inwestycji klienta, bo w starych urządzeniach czynnika nie da się łatwo wymienić ze względu na jego komponenty i w zasadzie należałoby wymienić całe urządzenie.
Stosujemy się do obowiązujących przepisów, w tym do ustawy regulującej problem utylizacji, która dotyczy wszystkich producentów na rynkach UE, w tym producentów akumulatorów. Nie jesteśmy producentem baterii, ale dostarczamy baterie z UPS-ami na zasadzie umowy z dostawcami. Na podstawie tych umów wymieniamy sprzęt zużyty na nowy. Mamy też podpisane umowy z organizacjami odzysku.
26 marca 2008 r. uzyskaliśmy certyfikat ISO 14001:2004. Standard stosowany w ekozarządzaniu potwierdza, że firma kieruje się zasadami zarządzania środowiskowego, a realizowane procesy są zrównoważone ekologicznie. Norma środowiskowa narzuca nam odpowiednie procedury, przechodzenie audytów ISO, zawieranie odpowiednich umów z „zielonymi” poddostawcami.
Koncepcja Energy Logic adresowana jest do szerokiego grona klientów, w tym również do środowiska IT. W modelowej serwerowni, w której testowano koncepcję, o 65% zmniejszona została powierzchnia serwerowni, a liczba UPS-ów zmalała do 2/3 przy tym samym zapotrzebowaniu ze strony sprzętu IT.
Emerson Network Power jest postrzegany jako firma, która zabezpiecza newralgiczne systemy swoich klientów. Dba, aby rozwiązania gwarantowały bezpieczeństwo, były maksymalnie niezawodne, miały sprawny serwis. Proponuje najlepsze rozwiązanie problemów data center.
Rozmawiała Elżbieta Jaworska
Emerson Network Power uzyskała certyfikację ISO 14001:2004 w dziedzinach:
- Projektowanie, produkcja, montaż i sprzedaż systemów klimatyzacji precyzyjnej
- Projektowanie i sprzedaż zasilaczy dużej mocy
- Sprzedaż zasilaczy małej mocy
- Usługi dla spółki macierzystej, w tym magazynowanie części zamiennych i szkolenie techniczne