Smart grid w EMEA

0

Zakłady energetyczne z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) realizują plany wdrażania inteligentnych sieci energetycznych (smart grid), ale nie wykorzystują w pełni oferowanych przez nie możliwości. To wniosek z opublikowanego przez firmę Oracle raportu „The EMEA Smart Grid Rollout” („Wdrażanie inteligentnych sieci energetycznych w regionie EMEA”).

Z badań przeprowadzonych przez firmę Vanson Bourne wśród zakładów energetycznych z regionu EMES wynika, że konsekwentnie wdrażają one infrastrukturę inteligentnych sieci energetycznych, ale nie będą w stanie czerpać pełnych korzyści z tej technologii, gdyż nie biorą pod uwagę najważniejszych oferowanych przez nią możliwości.

Ponadto zakłady energetyczne obawiają się, że ich obecne systemy IT są zbyt mało elastyczne, aby można było je tak rozbudować, by w dłuższej perspektywie mogły w pełni wykorzystywać możliwości oferowane przez inteligentne sieci energetyczne i inteligentne liczniki (smart metering).

Wnioski z badań

  • Większość zakładów energetycznych już wdrożyła, zaczęła wdrażać lub planuje rozpocząć stopniowe wdrażanie programu instalacji inteligentnych liczników. 56% zakładów energetycznych planuje zakończyć wdrażanie takich liczników w ciągu pięciu lat.
  • Ponad połowa zakładów energetycznych obawia się, że ich obecne aplikacje IT nie dadzą się rozbudować odpowiednio do ich potrzeb.
  • Prawie połowa respondentów (45%) spodziewa się osiągnąć zwrot z inwestowania (ROI) w inteligentne liczniki w ciągu pięciu lat, natomiast prawie jedna czwarta nie wie, kiedy to nastąpi.
  • 18% zakładów energetycznych nie dysponuje planem zaznajomienia klientów z różnymi aspektami inteligentnych liczników. 62% zakładów energetycznych informuje jednak klientów o przyczynach instalowania inteligentnych liczników. – 35% zakładów energetycznych wdrożyło nowe systemy IT umożliwiające przechowywanie dodatkowych danych z inteligentnych liczników oraz opracowywanie na ich podstawie analiz. 36% zamierza je wdrożyć w ciągu pięciu lat (15% w ciągu roku, 12% w ciągu trzech lat, a 9% w ciągu pięciu lat).
  • 12% zakładów nie zaczęło jeszcze nawet oceniać, jakich systemów będą potrzebowały, aby opracowywać użyteczne analizy na podstawie danych z inteligentnych liczników, a kolejne 12% nie ma nawet planów wdrożenia takich systemów.
  • Aż 47% zakładów energetycznych nie planuje wykorzystywać inteligentnych sieci energetycznych do obsługi pojazdów elektrycznych – mimo wzrostu ich popularności, a 80% tych zakładów nie uważa pojazdów elektrycznych za temat priorytetowy dla siebie w obecnym okresie.
W październiku 2010 r. firma Vanson Bourne przeprowadziła ankietę wśród 50 dyrektorów zakładów energetycznych z Europy Zachodniej i Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu. Badaniami objęto po pięć zakładów energetycznych w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii, po cztery we Francji i Włoszech, po trzy w Holandii, Belgii, Danii, Szwecji, Polsce, Czechach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz po dwa w Irlandii i Grecji.

Badanie miało na celu określenie postępów firm energetycznych we wdrażaniu inteligentnych sieci energetycznych i inteligentnych liczników oraz sprawdzenie, czy wykorzystują możliwości oferowane przez te rozwiązania.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ