Oszczędź sobie i środowisku. Spalaj kalorie a nie benzynę

0

Bezpłatne przejazdy autobusowe, rower na własność… Te i wiele innych atrakcji czekają na mieszkańców miast w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu w ramach ogólnopolskiej kampanii Ministerstwa Środowiska na rzecz zrównoważonego transportu.

16 września pod hasłem „Oszczędź sobie i środowisku. Spalaj kalorie a nie benzynę” w 113 polskich miastach ruszyła przygotowana przez Ministerstwo Środowiska kampania z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Kampania skierowana jest do kierowców, którzy przez cały tydzień będą zachęcani do racjonalnego korzystania z samochodów.

„Mobilki, mobilki, jak dróżka do kiosku?” – za pośrednictwem radia, jedynej przyjemności kierowców w niekończącym się korku, będą emitowane spoty informujące o korzyściach z ograniczenia korzystania z samochodów na krótkich dystansach. Radiosłuchacze będą mogli również wziąć udział w konkursach na antenach radia Złote Przeboje i Radia ZET. Nagrodami będą rowery. W nawiązaniu do hasła kampanii w kawiarni W Biegu Cafe w Warszawie i Sopocie po wypiciu kawy można będzie wypożyczyć tandem i spalić trochę kalorii.

16-22 września zarówno największe miasta Polski, jak i te małe zaoferują swoim mieszkańcom coś specjalnego. Na ulice kilkudziesięciu miast wyjadą autobusy ozdobione kolorowymi naklejkami zachęcającymi do korzystania z komunikacji miejskiej. Na dworcach kolejowych będą emitowane komunikaty radiowe przekonujące do jazdy pociągiem: „Z okna autobusu możesz zobaczyć tęczę – z okna samochodu tylko 3 kolory”.

Przewozy Regionalne zaoferują w pociągach Regio bezpłatny przewóz rowerów w całej Polsce. W Łodzi osoby posiadające bilety okresowe będą mogły kupić bilety do kina ze zniżką. Kraków otwiera nowe chodniki i ścieżki rowerowe wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych. W wielu miastach, m.in. Warszawie, Szczecinie, Krakowie będzie można za darmo jeździć komunikacją miejską.

22 września, w Europejskim Dniu bez Samochodu przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się happening, podczas którego będzie można zmierzyć emisję CO2 wytwarzanego podczas korzystania z transportu różnego rodzaju, przekonać się o konsekwencjach wypadków samochodowych na symulatorze zderzeń oraz otrzymać energooszczędne żarówki za oddanie zużytych baterii i okazanie ważnej karty miejskiej.

W polskich miastach ponad połowa podróży nie trwa dłużej niż 15 min. Zamiast pokonywać tę odległość samochodem, można ją przebyć rowerem lub na piechotę. To korzyść nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego zdrowia i portfela.

W tym roku do organizowanej przez Ministerstwa Środowiska akcji dołączyli: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, PKP SA, PKP Intercity, ngo.pl, W Biegu Cafe by Jacobs Kronung oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: www.mos.gov.pl/bezsamochodu

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ