Ile CO2 wytwarzamy każdego dnia?

0

Firma GE we współpracy z Davidem McCandlessem przygotowała wizualizację, dzięki której można sprawdzić, ile podczas codziennych czynności – od wysłania e-maila po przygotowanie hamburgera czy oglądanie telewizji – wytwarzamy dwutlenku węgla.

Wzrost emisji dwutlenku węgla do atmosfery i związane z tym zmiany klimatyczne to temat stale aktualny. Nikt już nie kwestionuje konieczności redukcji wytwarzanego przez działalność człowieka CO2. Samochody elektryczne, energia pochodząca ze źródeł odnawialnych – to tylko niektóre z wielu sposobów ograniczania emisji gazów cieplarnianych.

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że każda nawet najmniejsza czynność związana jest z wytworzeniem pewnej ilości dwutlenku węgla. Konkretnymi liczbami dotyczącymi produkcji CO2 posługują się np. producenci samochodów, określając w ten sposób parametry silnika. A ile CO2 emitowane jest codziennie podczas wykonywania zwykłych czynności?

Odpowiedzi na to pytanie przynosi interaktywna wizualizacja opracowana przez GE i Davida McCandlessa, który zawodowo zajmuje się analizą i wizualizacją zestawów danych oraz opracowywaniem infografik. Owocem ich pracy jest wizualizacja, która pokazuje, ile CO2 produkowane jest podczas codziennych czynności.

Przykłady emisji CO2

  • branie prysznica – 182 kg CO2 rocznie
  • picie kawy – 210 kg CO2 rocznie
  • wysłanie SMS-a – 0,014 g CO2
  • ładowanie telefonu – 1,6 g dziennie
  • wyprodukowanie komputera – 720 kg
  • wyprodukowanie laptopa – 200 kg
  • lot z Londynu do Tokio – 1056 kg
  • wszystkie loty pasażerskie w Europie w ciągu jednego dnia – aż 560 ton!
  • światowa produkcja energii – 6,4 bln ton CO2 rocznie

Rocznie Australijczyk wytwarza 30 ton CO2, Amerykanin – 28 ton, Brytyjczyk – 15 ton, a Chińczyk – 3,3 ton CO2.

– Interaktywna wizualizacja to próba zobrazowania w przyjazny i zrozumiały sposób liczb i danych, które same w sobie niewiele nam mówią, natomiast ujęte w prostą wizualizację, stworzoną za pomocą różnych technik komputerowych i kreatywnych pomysłów, pozwalają zobaczyć głębszy sens i zrozumieć dane zagadnienie – wyjaśnia David McCandless.

Wizualizacja pokazuje zestawienie kilkunastu przedmiotów bądź czynności, które pogrupowane są w odpowiednie kategorie: odpowiadające ilości emisji CO2 (od 1 kg do milionów ton) bądź danej dziedzinie (np. sprzęt elektroniczny, jedzenie i napoje, transport). Klikając na dany rysunek, można się dowiedzieć, ile dwutlenku węgla produkowanego jest podczas określonej czynności. Wszystkie dane pochodzą ze sprawdzonych przez firmę źródeł.

Wizualizacja dostępna jest na stronie http://visualization.geblogs.com/visualization/co2

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ