Gartner: Nieefektywne zużycie energii w data center

0

Najnowsze badania Gartnera wykazują, że firmy nie przywiązują odpowiedniej wagi do pomiaru oraz monitorowania energii zużywanej w data center. Analitycy uważają, że w ciągu najbliższych dwóch lat sytuacja ta nie zmieni się na lepsze.

W interaktywnym badaniu Gartnera udział wzięło ponad 130 menedżerów zarządzających infrastrukturą IT oraz data center. Choć 68% respondentów uważa, że zarządzanie energią w data center jest dla nich jedną z najważniejszych kwestii, to zaledwie 7% rozważa wdrożenie odpowiednich rozwiązań zaliczanych do rodziny green IT w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

– Nawet gdyby na rynku pojawiły się bardziej energooszczędne serwery czy narzędzia do efektywnego zarządzenia energią to i tak raczej pozostałyby niezauważone. Menedżerowe IT oraz data center wykazują dużo większe zainteresowanie wewnętrznymi projektami, takimi jak konsolidacja, racjonalizacja oraz wirtualizacja – komentuje wyniki badań Rakesh Kumar z Gartnera.

Mimo wyraźnego braku troski o pomiary i monitorowanie zużycia energii około 63% respondentów zamierza w ciągu najbliższych 18 miesięcy podjąć działania mające na celu ograniczenie powierzchni data center. Natomiast 15% ankietowanych deklaruje, że ich centra danych osiągnęły maksymalną pojemność i w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą szukać nowych pomieszczeń.

Analitycy z Gartnera zwracają uwagę, że efektywne zarządzanie energią jest możliwe tylko w przypadku stosowania przez firmy zaawansowanych technik monitorowania, pomiaru i modelowania. Jak wynika z badań, 48% respondentów w ciągu najbliższego 1,5 roku nie zamierza korzystać z tego typu rozwiązań.

Gartner udziela firmom kilku wskazówek, których zastosowanie zapewni uzyskanie natychmiastowych efektów w postaci zmniejszenia zużycia energii.

  1. Ustalić temperaturę przy wlocie do serwera na 24°C, nie zapominając o stosowaniu sensorów do monitorowania gorących miejsc.
  2. Korzystać z benchmarków SPEC do oszacowania relatywnej efektywności zużycia energii serwerów.
  3. Poprawić wykorzystanie istniejącej infrastruktury poprzez konsolidację oraz wirtualizację.

Źródło: Gartner

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ