Firma Cisco Systems stworzyła platformę Global Climate Change Meeting Platform (GCCMP), dzięki której będzie można rozszerzyć zasięg tegorocznej konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu w Kopenhadze (COP15). Platforma GCCMP obejmuje rozwiązanie Cisco TelePresence oraz usługi konferencji audio i sieciowych.
Kilka miesięcy temu firma Cisco została wybrana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii na oficjalnego partnera technologicznego konferencji COP15. Konferencja Stron (Conference of the Parties — COP) to coroczne spotkanie krajów, które podpisały Konwencję Klimatyczną ONZ z myślą o ocenie postępów przeciwdziałania zmianom klimatu. Celem COP15 jest osiągnięcie globalnego porozumienia w zakresie obniżenia emisji gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka.
Na początku platforma GCCMP połączy za pomocą sieci IP centrum targowe Bella Center w Kopenhadze (tam odbywać się będzie konferencja) z wybranymi obiektami ONZ i firmy Cisco na całym świecie. W ten sposób negocjatorzy i ich zespoły uczestniczące w konferencji będą mogli prowadzić dyskusje z partnerami, ekspertami, zainteresowanymi i przedstawicielami mediów przed, w trakcie i po COP15, nie tracąc czasu ani pieniędzy na podróże i nie generując związanej z tym emisji dwutlenku węgla.
Podczas COP15 Cisco Global Climate Change Meeting Platform zapewni systemy konferencji wideo i audio oraz konferencji online dla 12–15 tysięcy delegatów z ponad 192 krajów, a także dla około 3–4 tysięcy przedstawicieli mediów z całego świata.
Centrum targowe Bella Center w Kopenhadze zostanie wyposażone w cztery punkty z systemem Cisco TelePresence. Punkty te będą połączone z 77 pomieszczeniami, duńskim Ministerstwem Klimatu i Energii oraz wybranymi duńskimi ambasadami wyposażonymi w system Cisco TelePresence. Będą one bezpłatnie udostępniane uczestnikom konferencji COP15 na całym świecie. Oprócz tego rząd Danii pracuje nad zorganizowaniem dostępu do Sekretariatu UNFCCC w Bonn, ośrodka UNEP w Nairobi, Pałacu Narodów ONZ i centrum UNICC w Genewie oraz siedziby głównej ONZ w Nowym Jorku. Partnerska współpraca firmy Cisco z Danią potrwa do końca 2010 r.
Jako gospodarz Dania odpowiada za wszelkie praktyczne aspekty organizacji konferencji COP15 przy ścisłej współpracy z Sekretariatem Konwencji ONZ ds. Zmian Klimatu. Za logistykę i komunikację w czasie konferencji odpowiedzialne jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii.
– Wdrożenie platformy GCCMP to część starań duńskiego rządu, aby konferencja COP15 była przyjazna dla środowiska i umożliwiała maksymalną współpracę – mówi Svend Olling, szef działu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Danii. – Rozwiązanie Cisco TelePresence zapewni delegatom uczestniczącym w konferencji możliwość spotkania z partnerami, ekspertami i doradcami z całego świata, którzy mogą udzielić im wskazówek i dostarczyć informacji niezbędnych przy uzgadnianiu porozumienia.