Od 12 kwietnia polskie przedsiębiorstwa mogą korzystać na zasadach abonamentowych z usług Microsoft BPOS oferowanych w chmurze obliczeniowej (cloud computing). Obecnie chmura składa się z czterech programów: Exchange, SharePoint, Live Meeting oraz Office Communications.
Business Productivity Online Standard Suite (BPOS) to pierwszy element strategii Microsoft przechodzenia z oprogramowaniem do środowiska wirtualnego całkowicie opartego na chmurze. Rozwiązania online, dostępne o każdej porze i w każdym miejscu na świecie, nie tylko zapewniają ogromne oszczędności, ale także zwiększają efektywność biznesową.
– Koszty podróży spadną do minimum, ponieważ większość spotkań będzie można organizować w chmurze, nie ruszając się z biura – powiedział Radosław Ochotny z polskiego oddziału firmy Microsoft, odpowiedzialny za rozwój platformy BPOS w Polsce. – Spadną także koszty utrzymywania struktury IT. Z drugiej strony poprawi się komunikacja wewnętrzna w firmie, jak również efektywność korzystania z posiadanych zasobów.
Ograniczenie podróży służbowych to także radykalne ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.
Wprowadzając pakiet BPOS, Microsoft realizuje strategię łączenia najlepszych cech usług udostępnianych przez Internet oraz oprogramowania instalowanego bezpośrednio na urządzeniach. Strategia Software-plus-Services scala wiele branżowych trendów, takich jak SaaS (Software as a Service), SOA (Service Oriented Architecture) oraz Web 2.0.
Polska chmura Microsoft obejmuje obecnie cztery produkty:
- Exchange Online umożliwia dostęp do wolnej od spamu i wirusów poczty, kalendarzy i kontaktów
- SharePoint Online zapewnia współużytkowanie dokumentów, danych, kontaktów, kalendarzy i zadań w pojedynczej lokalizacji
- Live Meeting umożliwia organizację spotkań w czasie rzeczywistym z pełnym przepływem danych, obrazu i dźwięku
- Office Communications Online zapewnia komunikację pomiędzy pracownikami w firmie oraz transfer plików
Usługi te są dostępne zdalnie ze wszystkich komputerów nimi objętych. Korzystanie z chmury wymaga zapewnienia stałego dostępu do niej. Microsoft deklaruje wskaźnik bezawaryjnego działania usług online na poziomie 99,9%.
Wdrażający BPOS użytkownik decyduje, które usługi mają być dostarczane z chmury, a które zainstalowane lokalnie. W ramach oferty BPOS cała infrastruktura informatyczna firmy lub jej część może być zamknięta w chmurze hostowanej przez Microsoft i dostępna online, a firma ponosi jedynie koszt związany z użytkowaniem wybranych przez siebie aplikacji. Wysokość abonamentu zależy od liczby stanowisk oraz subskrybowanych usług.