Technologie mobilne coraz mocniej wspierają biznes, zapewniając mu elastyczność i wydajność. Zdalna praca ma ogromny potencjał i zainteresowanie nią w ciągu najbliższych lat będzie rosło. IDC przewiduje, że w do przyszłego roku aż ¾ pracowników z Europy Zachodniej stanie się pracownikami mobilnymi. Dlatego tak ważne jest, by firmy dbały nie tylko o utrzymanie zaangażowania i zadowolenia pracowników, ale także o zwiększenie wydajności oraz długoterminowe oszczędności.
Wypełnianie obowiązków zawodowych poza miejscem zatrudnienia stawia przed firmami nowe wyzwania związane z ochroną krytycznych danych biznesowych. Ostatnio na zlecenie Toshiba przebadano 400 osób odpowiedzialnych za IT we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Ponad połowa z nich (54%) za priorytetowe uważa inwestycje w zabezpieczanie danych.
Ryzyko zdalnej pracy
Blisko 2/3 (62%) pracowników używa prywatnych urządzeń do zdalnego wykonywania swoich zawodowych zadań. Największym zmartwieniem managerów IT jest fakt, iż zatrudnieni przechowują poufne informacje na urządzeniach, nad którymi nie ma kontroli. W rezultacie firmy korzystają z ułatwień stwarzanych przez korzystanie z urządzeń takich jak laptopy, tablety i hybrydy, ale jednocześnie uświadamiają sobie ryzyko związane z wykorzystania tych rozwiązań i konieczność inwestycji w odpowiednio zabezpieczone urządzenia biznesowe. Wiele jednak wciąż godzi się na używanie rozwiązań konsumenckich nie dających pełni możliwości zdalnej pracy, dostępu do firmowych danych, ani odpowiedniej wydajności i efektywności.
Dla CIO elastyczna praca jest nie lada wyzwaniem, gdyż toczą oni nieustającą walkę o bezpieczeństwo firmowych danych. Zdarzało się, że nawet przedsiębiorstwa z dużymi wymaganiami dotyczącymi wykorzystania firmowego sprzętu w wyniku mobilnej pracy traciły cenne dane. CIO muszą wprowadzić strategie bezpieczeństwa uwzględniające pracę zdalną i zagrożenia wynikające z błędów popełnianych przez ludzi, takich jak np. utrata sprzętu w podróży wynikająca z jego zagubienia lub kradzieży.
Wdrożenie strategii bezpiecznej pracy mobilnej
Managerowie odpowiedzialni za kwestie informatyczne potrzebują bezpiecznych strategii pracy zdalnej, które umożliwią pracownikom wykonywanie ich zdań w najkorzystniejszy sposób. Właściwa technologia zapewni elastyczność i wysoki poziom bezpieczeństwa. Dziś konieczne jest zabezpieczanie firmowych danych zapisanych na urządzaniach mobilnych oraz dostępnych w sieci, aby były one odporne na atak z zewnątrz.
Pierwszą linią obrony są zabezpieczenia biometryczne takie jak czytniki linii papilarnych czy kamery IR. Kolejną stanowią rozwiązania typu np. Trusted Platform Module 2.0 oraz inne wbudowane rozwiązania umożliwiające bezpieczną i zdalną pracę.