Szkodliwe oprogramowanie w styczniu

0

Głównym wydarzeniem stycznia było prawdopodobnie pojawienie się robaka Email-Worm.Win32.Hlux. Ten nowy robak pocztowy rozprzestrzenia się za pośrednictwem wiadomości e-mail zawierających szkodliwe odsyłacze nakłaniające użytkowników do zainstalowania fałszywego Flash Playera, rzekomo w celu obejrzenia kartki elektronicznej. Odsyłacz prowadzi do okna dialogowego z pytaniem do użytkownika, czy wyraża zgodę na pobranie pliku – podaje Kaspersky Lab.

Niezależnie od odpowiedzi, robak próbuje przeniknąć do systemu. Poza rozprzestrzenianiem się za pośrednictwem poczty elektronicznej Hlux posiada również funkcjonalność bota i przyłącza zainfekowane komputery do botnetu. Wcześniej jednak łączy się z centrum kontroli i wykonuje jego polecenia, które w przeważającej mierze są nakierowane na wysyłanie spamu farmaceutycznego.

Cyberprzestępcy często wykorzystują popularność serwisu internetowego lub produktu. W styczniu wykryto stronę internetową, która oferowała użytkownikom możliwość zainstalowania uaktualnionej wersji przeglądarki Internet Explorer Microsoftu i aktywowanie jej poprzez wysłanie SMS-a na numer o podwyższonej opłacie.

Nadal obserwuje się szybkie rozprzestrzenianie oprogramowania adware. AdWare.Win32.WhiteSmoke.a – który zajmuje 12 miejsce w zestawieniu szkodliwego oprogramowania wykrywanego online – dodaje do pulpitu komputera skrót “Improve your PC”, nie pytając wcześniej użytkownika o zgodę. Jeżeli użytkownik kliknie ten skrót, zostanie pobrany program, który żąda zapłaty za naprawienie rzekomo wykrytych błędów.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ