Szkodliwe oprogramowanie atakuje użytkowników Maków

0

Kaspersky Lab oszacowała szanse na przedostanie się szkodliwego programu do urządzenia z systemem OS X firmy Apple. Z danych pochodzących z systemu Kaspersky Security Network wynika, że aktywny użytkownik internetu jest atakowany szkodliwym oprogramowaniem dla systemu OS X przynajmniej 10 razy w roku.

– w sierpniu 2014 r. prawdopodobieństwo niechcianego zetknięcia się ze szkodliwym oprogramowaniem wynosiło około 3%. W porównaniu z 21% ryzykiem infekcji, na jakie narażeni są użytkownicy systemu Windows, sytuacja dotycząca komputerów Mac wydaje się o wiele lepsza. Jeśli jednak przełożymy to na liczbę potencjalnych incydentów, problem nie wydaje się już tak trywialny.
– w ciągu pierwszych 8 miesięcy 2014 r. specjaliści z Kaspersky Lab zarejestrowali niemal 1 000 unikatowych ataków na komputery z systemem OS X.
– ryzyko, że komputer z systemem Mac OS X zostanie zainfekowany, wynosi około 3%.

Szkodliwym oprogramowaniem dla systemu OS X, które najbardziej wyróżnia się w kolekcji firmy Kaspersky Lab, jest backdoor Callme, który umożliwia cyberprzestępcom zdalny dostęp do systemu i, w ramach dodatkowej funkcji, kradnie kontakty właściciela urządzenia – stanowiące prawdopodobnie przyszłe ofiary. Inny backdoor, Laoshu, jest podpisany przy użyciu zaufanego certyfikatu twórcy – przygotowywany aby rozprzestrzeniać go za pośrednictwem oficjalnego sklepu AppStore. Działanie Laoshu polega na wykonywaniu zrzutów ekranu co minutę. Trzecie oprogramowanie szpiegujące, o którym warto wspomnieć, Ventir, oferuje funkcję potajemnej zdalnej kontroli i potrafi rejestrować znaki wprowadzane z klawiatury. W kolekcji znajduje się również oprogramowanie szpiegujące dla iPhone’a, pierwszy moduł szyfrujący pliki dla systemu OS X oraz pierwsze szkodliwe oprogramowanie kradnące Bitcoiny dla systemu OS X.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ