Spam w kwietniu 2014

0

Firma Kaspersky Lab przeanalizowała ewolucję spamu w kwietniu 2014 r. Szczególnie popularny był szkodliwy spam z życzeniami oraz z fałszywymi powiadomieniami z serwisów faksowych. Wykryto także nową falę spamu typu „pump and dump”, polegającego na sztucznym pompowaniu cen udziałów w firmach celem szybkiego zarobienia pieniędzy.

Rzekome kwietniowe życzenia wielkanocne okazały się trojanem Fareit.aonw, który pobierał i uruchamiał o wiele bardziej niebezpiecznego trojana szpiegującego Zbot, którego celem jest atakowanie serwerów i kradzież danych osobistych. Drugi przypadek dotyczył fałszywych wiadomości pochodzących rzekomo z popularnego serwisu faksowego online.

W kwietniu Kaspersky Lab wykrył także kilka dużych ataków wykorzystujących szkodliwe oprogramowanie pod przykrywką faksów wysyłanych za pośrednictwem popularnego serwisu internetowego eFax. Fałszywe wiadomości zawierały zwykle powiadomienie o przychodzącym faksie,w rzeczywistości jednak plik zip krył szkodliwe oprogramowanie, które stanowił Trojan-Downloader.Win32.Cabby.

W kwietniu phisherzy najczęściej atakowali organizacje z kategorii „serwisy pocztowe i wyszukiwarki”, która stanowiła cel 31,9% ataków. Na drugim miejscu znalazły się „portale społecznościowe” (których udział wynosił 23,8%, o 0,2 punktu procentowego mniej w stosunku do poprzedniego miesiąca). Na trzeciej pozycji uplasowały się „organizacje finansowe i płatności” (13%, o 0,2 punktu procentowego mniej niż w marcu).

Odsetek spamu w globalnym ruchu e-mail wynosił w kwietniu średnio 71,1% – o 7,6 punktu procentowego więcej w stosunku do zeszłego miesiąca.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ