Prywatne treści są najcenniejsze – badanie F-Secure

0

F-Secure poinformował o wynikach badań użytkowników szerokopasmowego Internetu, w których jako kluczową kwestię podczas codziennego funkcjonowania w Internecie wskazali oni ochronę poufnych informacji osobistych, takich jak loginy, hasła, zdjęcia, listy kontaktów. 77% respondentów uważa, że bezpieczeństwo prywatnych treści jest ważniejsze niż chronienie samego urządzenia.

Uczestnicy badania na ogół preferują korzystanie z usług „w chmurze” za pośrednictwem tych samych firm, które zapewniają im dostęp do Internetu. Jako podstawową przyczynę wymieniają tu zaufanie (44%) oraz możliwość uzyskania pomocy technicznej przez telefon (41%). Więcej internautów ufa swoim providerom internetowym (61%), niż globalnym korporacjom i serwisom, takim jak Google czy Dropbox. Chętniej powierzają więc swoje prywatne dane właśnie dostarczycielom usług internetowych.

„Wnioski z badania potwierdzają, że F-Secure wciąż dyktuje trendy na rynku oprogramowania zabezpieczającego opartego na chmurze. Oferujemy szereg rozwiązań umożliwiających przechowywanie i synchronizację danych oraz tworzenie kopii zapasowych. Udostępniamy je za pośrednictwem ponad 200 dostawców internetowych w 40 krajach na całym świecie”, mówi Michał Iwan, dyrektor zarządzający F-Secure w Polsce.

Content Anywhere, rozwiązanie F-Secure oparte na technologii chmury i oferowane za pośrednictwem sieci współpracujących z firmą dostawców internetu, pozwala klientom bezpiecznie przechowywać, udostępniać i synchronizować dane oraz tworzyć ich kopie zapasowe – niezależnie od urządzenia. Może to być zarówno komputer PC i Mac, jak również tablet, smartfon czy odbiornik telewizyjny typu smart TV.

Wyniki badania pokazują, że mimo gwałtownego rozwoju mediów społecznościowych, najczęściej wykorzystywanym sposobem wymiany informacji jest wciąż e-mail (według 74% respondentów). Następne w kolejności są płyty CD oraz nośniki USB (54%), a dopiero później serwisy społecznościowe (50%). Nie znaczy to jednak, że użytkownicy Internetu nie chcą dzielić się informacjami online, niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajdują. Najbardziej zainteresowani taką możliwością są internauci z Indii (76% badanych) oraz Brazylii (61%).

Zdecydowana większość respondentów (aż 76%) stara się dbać o ochronę prywatności podczas korzystania z sieci społecznościowych. 70% uczestników badania niepokoi się jednak tym, kto może uzyskać dostęp do współdzielonych przez nich informacji osobistych, takich jak zdjęcia, filmy, dokumenty i wiadomości e-mail. 43% internautów przyznaje, że mają poczucie utraty kontroli nad prywatnymi treściami, które udostępnili w Internecie.

39% respondentów korzystała już z usług, oferowanych w ramach tzw. chmury, takich jak m.in. zdalne przechowywanie danych, tworzenie kopii zapasowych czy synchronizacja treści pomiędzy różnymi urządzeniami. 68% spośród nich uważa, że możliwość uzyskania zdalnego dostępu do swoich danych jest praktyczna i wygodna, a 77% deklaruje, że ochrona danych jest ważniejsza niż zabezpieczenie samego urządzenia.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ