Polowanie na łowców – cyberzagrożenia w pierwszym kwartale

0

W pierwszym kwartale 2015 r. pojawiło się jedno z najbardziej wyrafinowanych zagrożeń cyberprzestępczych w historii: Equation. Pierwsza znana próbka tego szkodnika jest powiązana z zagrożeniami Stuxnet oraz Flame i pochodzi z 2002 r., a sama kampania jest nadal aktywna. Wykryto także pierwszą znaną arabską grupę cyberprzestępczą (Desert Falcons) oraz ataki przeprowadzone przez francuskojęzyczne ugrupowanie cyberprzestępcze Animal Farm.

W grudniu 2014 r. Costin Raiu, dyrektor Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) działającego w ramach Kaspersky Lab, opublikował swoją prognozę na rok 2015 dotyczącą zaawansowanych długotrwałych zagrożeń, stwierdzając, że skończyły się czasy, w których gangi cyberprzestępcze koncentrowały się wyłącznie na kradzieży pieniędzy od użytkowników końcowych. Cyberprzestępcy skierują swoje ataki bezpośrednio na banki, ponieważ tam znajdują się prawdziwe pieniądze. Podczas tych złożonych ataków wykorzystywane będą techniki APT – komentował Costin Raiu. Dwa miesiące później, w pierwszym kwartale 2015 r., ujawniono zaawansowany długotrwały atak Carbanak, w ramach którego cyberprzestępcy ukradli prawie 1 miliard dolarów z banków na całym świecie.

Dziesięć miesięcy temu Kaspersky Lab informował o kampanii cyberoszustw o nazwie Luuuk, której celem byli klienci dużego banku europejskiego. W ciągu zaledwie jednego tygodnia cyberprzestępcy ukradli ponad pół miliona euro z kont w tym banku. Następnie, w październiku 2014 r., badacze z Kaspersky Lab wykryli cyberprzestępcze ataki przy użyciu szkodliwego oprogramowania Tyupkin, którego celem były bankomaty na całym świecie. Przy pomocy szkodnika infekującego bankomaty atakujący ukradli miliony dolarów bez użycia jakichkolwiek kart kredytowych. Oprócz przeglądu największych epidemii szkodliwego oprogramowania Kaspersky Lab oszacował ogólny poziom cyberzagrożeń w skali globalnej. Według danych pochodzących z chmury Kaspersky Security Network w pierwszym kwartale 2015 r. produkty Kaspersky Lab zablokowały łącznie 2,2 miliarda ataków przy użyciu szkodliwego oprogramowania na komputerach i urządzeniach mobilnych. To dwukrotnie więcej niż w pierwszym kwartale 2014 r.

W ostatnich latach Kaspersky Lab zaobserwował wiele ugrupowań na scenie zaawansowanych cyberzagrożeń, które biegle posługiwały się takimi językami jak rosyjski, chiński, angielski, koreański czy hiszpański. W 2015 r. informowaliśmy o cyberzagrożeniach „mówiących” po arabsku i francusku, powstaje więc pytanie: kto będzie następny? Niezwykłe w naszej pracy jest to, że co jakiś czas wykrywamy nowe zagrożenie, które przebija wszystko, co znaliśmy do tej pory. Myślimy wtedy: to właśnie to – król szkodliwego oprogramowania. Jednak w ciągu kilku miesięcy identyfikujemy coś nowego, co przewyższa poprzednie odkrycie. Tak działa świat cybernetyczny: polujemy na łowców, którzy nieustannie doskonalą wykorzystywane przez siebie narzędzia – skomentował Aleks Gostiew, główny ekspert ds. bezpieczeństwa, Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ