Pieniądze – cel ataków na Androida

0

Wyniki badania „Cyberzagrożenia mobilne” przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz Interpol w okresie sierpień 2013 – lipiec 2014 pokazują, że niemal 60% ataków cyberprzestępczych na urządzenia z Androidem miało na celu pieniądze ich użytkowników.

W badanym okresie celem finansowego szkodliwego oprogramowania (trojany SMS i trojany bankowe) było ponad 588 000 użytkowników urządzeń z systemem Android na całym świecie, którzy korzystają z aplikacji bezpieczeństwa Kaspersky Lab. Jest to sześciokrotne więcej niż liczba odnotowana w podobnym okresie 12 miesięcy wcześniej.

Ogólnie, 57,08% wszystkich zarejestrowanych incydentów obejmowało ataki z wykorzystaniem szkodliwych programów z kategorii trojan SMS. Celem tych szkodników jest wysyłanie bez wiedzy właściciela SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie (numery premium). Rosja stanowiła cel największej liczby ataków przy użyciu trojanów SMS – 64,42% wszystkich wykryć dokonanych przy pomocy rozwiązań antywirusowych firmy Kaspersky Lab zarejestrowano na urządzeniach użytkowników z tego państwa. Ataki odnotowano także w Kazachstanie (5,71%), na Ukrainie (3,32%), w Hiszpanii (3,19%), Wielkiej Brytanii (3,02%), Wietnamie (2,41%), Malezji (2,3%), Niemczech (2%), Indiach (1,55%) oraz we Francji (1,32%).

W atakach cyberprzestępcy wykorzystywali także trojany bankowe, które w połączeniu z funkcjonalnością trojanów SMS potrafią kraść dane dotyczące kart bankowych, jak również nazwy użytkowników oraz hasła do usług bankowości online.

W ciągu ostatnich kilku lat zauważyliśmy wzrost liczby mobilnych cyberzagrożeń, które stały się bardziej złożone i wystarczająco inteligentne, aby atakować określone podmioty. Przy gwałtownym wzroście rynku mobilnego staje się jasne, że zagrożenia te ulegają mutacji, w wyniku której stosują nowe metody ataków pozwalające na infekowanie nowoczesnych urządzeń mobilnych – powiedział Madan Oberoi, dyrektor działu Cyber Innovation & Outreach, Global Complex for Innovation, Interpol.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ