Jedna na pięć firm straciła własność intelektualną

0

Badanie obejmujące blisko 4 000 menadżerów IT w 27 krajach, przeprowadzone przez Kaspersky Lab we współpracy z B2B International, ujawniło, że w minionym roku 21% producentów doświadczyło utraty własności intelektualnej na skutek incydentów naruszenia bezpieczeństwa.

Chociaż szkodliwe oprogramowanie stanowiło najczęstszą przyczynę utraty danych, jako źródła wycieku własności intelektualnej wskazywano również inne rodzaje incydentów – w tym luki w zabezpieczeniach oprogramowania, kradzież urządzeń mobilnych, włamania sieciowe itd.

Branża produkcyjna ma świadomość, jak ważne jest zabezpieczenie własności intelektualnej. Badanie pokazało, że producenci oceniają wewnętrzne informacje operacyjne oraz własność intelektualną jako dwa rodzaje danych niefinansowych, utraty których obawiają się najbardziej. Co ciekawe, obawa przed utratą informacji klientów została uszeregowana przez producentów najniżej spośród wszystkich segmentów biznesowych, najprawdopodobniej ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo przechowywania takich informacji przez firmy produkcyjne.

Na pytanie o przyczynę najpoważniejszego incydentu utraty danych w ciągu minionych 12 miesięcy większość – 23% producentów – wskazała na szkodliwe oprogramowanie. Producenci podawali również inne źródła incydentów prowadzących do utraty danych, w tym luki w zabezpieczeniu oprogramowania (8%), włamania sieciowe (8%), wyciek informacji z urządzeń mobilnych (5%) oraz ataki ukierunkowane (3%).

Dane wykorzystane w tej informacji pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez Kaspersky Lab wraz z B2B International przy udziale niemal 4 000 menedżerów IT z 27 krajów.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ