Internet korzyści czy sieć zagrożeń?

0

82,1 proc. internautów obawia się o swoje bezpieczeństwo w sieci, ale jedynie 19,8 proc. z nich korzysta z zaawansowanych rozwiązań zabezpieczających – takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Intel wśród polskich użytkowników Internetu.

Z Internetu w Polsce regularnie korzysta ponad 66 proc. osób w wieku 16-74 lat. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Intela, polscy internauci, choć świadomi zagrożeń, nadal niefrasobliwie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa. Z badań przeprowadzonych przez ekspertów Intela wynika, że ponad 60 proc. internautów otrzymało w ciągu ostatniego roku wiadomość email z próbą wyłudzenia danych, informacji bądź pieniędzy. Odsetek ten może być jednak wyższy, gdyż 15 proc. ankietowanych nie wie, jak rozpoznać tego typu wiadomość. Badanie wykazało także, iż ponad 90 proc. użytkowników desktopów i ponad trzy czwarte posiadaczy laptopów przyznało, że zdarzyło się, że ich komputer z dostępem do sieci był zainfekowany wirusem lub złośliwym oprogramowaniem.

Mimo stosunkowo wysokiego poziomu świadomości zagrożeń, jakie czyhają na nich w sieci, większość internautów nie ma na swoich komputerach profesjonalnego oprogramowania zabezpieczającego. Na jego zakup zdecydowało się nieco ponad 19 proc. ankietowanych. Z pakietu bezpieczeństwa zainstalowanego na komputerze od nowości korzysta kolejne 21,8 proc. respondentów. Pozostali badani zadeklarowali, że zabezpieczają swoje komputery przy pomocy bezpłatnych programów, podstawowej zapory systemu operacyjnego lub wcale tego nie robią.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ