HP wytacza działa przeciw hakerom

0

Cyberprzestępczość przestała być niewinną zabawą, stając się intratnym biznesem. Jak z nią walczyć? Podczas spotkania w Londynie swoją najnowszą strategię przedstawił Hewlett Packard.

12,7 mln USD wynoszą średnioroczne koszty, które ponosi przeciętna organizacja w wyniku ataku hakerów. Na przestrzeni ostatnich czterech lat wzrosły one o 96 procent – informuje Ponemon Institute. Ale to nie jedyna zła informacja, która pojawiła się w najnowszym raporcie na temat bezpieczeństwa, sporządzonym na zlecenie HP. Kolejnym Istotnym problemem jest czas wykrywania ataków. Przeciętna firma potrzebuje aż 170 dni, aby zauważyć, że została ofiarą ataku. Największe spustoszenie sieją w budżetach ofiar ataki typu DdoS, złośliwe kody oraz ataki wewnętrzne . Wymienione formy generują 55 procent kosztów ponoszonych przez zaatakowane organizacje. Powyższa dane dotyczą Stanów Zjednocznych, niemniej podobne problemy występują również w innych częściach globu. Tyle diagnoza, a co z lekami? HP przygotowało obszerny zestaw medykamentów, a o ich właściwościach opowiadali Art Gilliland, SVP& GM HP Enterprise Security Products oraz Jakob West, CEO&Head of HP Security Research.

Dobre systemy, nieroztropni użytkownicy

Wprawdzie laboratoria badawczo-rozwojowe producentów systemów bezpieczeństwa pracują całą parą, aczkolwiek nikomu nie udało się opracować złotego środka. Tak naprawdę jest to misja niewykonalna, bowiem walka z cyberprzestępcami nie ogranicza się jedynie do stosowania narzędzi. Art Gilliland z HP podkreślił, że skuteczna walka z hakerami wymaga połączenia nowoczesnych produktów, technologii wraz z odpowiednim przygotowaniem ludzi. – Nie ma takiej kwoty, która zapewniałaby całkowitą ochronę organizacji przed zaawansowanymi cyberatakami. Jednak poprawa zdolności oraz priorytetów w zakresie obrony może rozbić działania przeciwnika. Takie narzędzia wywiadowcze jak chociażby SIEM, chronią przed atakiem i pozwalają zoptymalizować wydatki. – mówił Gilliand. Oczywiście to tylko jeden z elementów układanki. Według HP ochrona zasobów cyfrowych przedsiębiorstwa powinna skupiać się na pięciu podstawowych filarach:
– powstrzymaniu przeciwnika
– szukaniu i usuwaniu przeciwników
– zabezpieczeniu aktywów firmowych
– łagodzeniu skutków włamań
– edukacji użytkowników.

Ewolucja na rynku IT nie pozostaje bez wpływu na ofertę producentów oferujących systemy bezpieczeństwa. Wielu pracowników łączy się z firmową siecią, rośnie popularność cloud computingu. HP dysponuje bogatym arsenałem środków pozwalających zmagać się z cyberprzestępcami na różnych płaszczyznach. I tak w przypadku sieci następnej generacji są to TippingPoint Next-Generation Intrusion Prevention System, TippingPoint Next-Generation Firewall. Rozwiązanie Fortify Software pozwala na analizę, ochronę i wyszukiwanie luk bezpieczeństwa w aplikacjach. Kolejną grupą tworzą produkty ArcSight, Vertica , Threat Central odpowiedzialne za zbieranie oraz analizowanie i usuwanie złośliwych robaków. Natomiast Autonomy Idol, ArcSight, Atalia określane są jako systemy zabezpieczające najważniejsze aktywa organizacji.

Połączone siły

W myśl sprawdzonej taktyki – jeśli nie możesz pokonać przeciwnika, przyłącz się do niego. Dlatego HP próbuje przyciągnąć na swoją stronę przedstawicieli ciemnej strony mocy. Już od 2005 roku działa program HP Zero Day Initiative w ramach, którego producent oferuje hakerom wynagrodzenie w zamian za wskazanie dziur w oprogramowaniu. Firma od początku istnienia programu wydała na ten cel 10 mln USD. Jakob West z HP podczas swojego wystąpienia dużo miejsca poświęcił rozwiązaniu Threat Central. To pierwsza w branży platforma służąca do analizy zagrożeń bezpieczeństwa tworzona przez społeczność specjalistów. Źródłem danych są HP Security Research, systemy open source, a także użytkowników indywidualnych, sektorów gospodarki itp. W ramach Threat Central firma współpracuje z takimi partnerami jak Trend Micro, InQuest, Arbor Networks czy BlueCoat. Platforma jest bezpośrednio zintegrowana z ArcSight oraz Tipping Point. – Współpraca w ramach różnych społeczności, a także samych producentów jest jedną z na w walce. Razem możemy osiągnąć znacznie więcej.- mówił Nie jest to odosobniona opinia w branży, W podobnym tonie wypowiadają się m.in przedstawiciele firmy Symantec.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ