Badanie IBM: firmy obserwują wzrost zewnętrznego zagrożenia IT

0

Ponad 80 proc. dyrektorów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne zaobserwowało wzrost poziomu zagrożenia zewnętrznego w ostatnich trzech latach, a 60 proc. deklaruje, że ataki są bardziej wyrafinowane niż systemy obrony.

Zdaniem 82 proc. respondentów, w ciągu ostatnich trzech lat zmieniła się definicja bezpieczeństwa. Dla niemal połowy dyrektorów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT, wdrożenie nowych zabezpieczeń stanowi jeden z trzech kluczowych priorytetów. Ponad 70 proc. respondentów wskazało, że dysponują sprawdzonymi i skutecznymi technologiami pozwalającymi im na zapobieganie włamaniom do sieci, wyszukiwanie zaawansowanego szkodliwego oprogramowania czy poszukiwanie słabych punktów w zabezpieczeniach sieci. Jednocześnie 28 proc. z nich uznało uniemożliwienie wycieków danych oraz zapewnienie bezpieczeństwa chmury, urządzeń i platform mobilnych za te dziedziny, które wymagają największego przekształcenia lub udoskonalenia.

72 procent liderów bezpieczeństwa deklaruje, że dla ich organizacji coraz większe znaczenie ma zbieranie i analizowanie informacji o bezpieczeństwie w czasie rzeczywistym. Mimo to takie dziedziny, jak klasyfikacja oraz badanie danych i analiza informacji istotnych dla bezpieczeństwa są postrzegane jako stosunkowo mało rozwinięte w ankietowanych organizacjach.

Ponad połowa (55 proc.) liderów bezpieczeństwa przyznała, że nie ma efektywnej strategii zarządzania urządzeniami mobilnymi. Zabezpieczenia platform i urządzeń mobilnych pod względem dojrzałości oceniane były najniżej spośród wszystkich technologii (51 proc.).

9 na 10 ankietowanych menedżerów zgadza się z twierdzeniem, że rola specjalistów ds. bezpieczeństwa informatycznego coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Ich wpływ na organizację nieprzerwanie wzrasta, a co ważne, 71 proc. deklaruje, że otrzymuje od swojej organizacji niezbędne wsparcie.

Badanie CISO Assessment zawiera ocenę obecnego stanu zarządzania bezpieczeństwem oraz prognozę na najbliższe lata. Zostało przeprowadzone w formie pogłębionych wywiadów ze 138 liderami bezpieczeństwa, czyli menedżerami najwyższego szczebla, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo informatyczne w swoich organizacjach.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ